Паліативна медична допомога.

В Україні, за оцінкою Українського центру суспільних даних, паліативної допомоги потребують понад 320 тисяч пацієнтів. Також супроводу та підтримки потребують члени їхніх родин.
Щоб отримати паліативну допомогу безоплатно, пацієнт має звернутися до свого сімейного або лікуючого лікаря. Він випише направлення на отримання мобільної чи стаціонарної допомоги.

Запровадження окремого пакету у Програмі медичних гарантій дало поштовх розвитку мережі закладів, які надають паліативну допомогу. Ефективна паліативна допомога – це цілий комплекс медичних, психологічних та соціальних послуг, потрібних не лише пацієнту із паліативним діагнозом, а й членам його родини. У програмі медичних гарантій на поточний рік є два пакети послуг – “Мобільна паліативна медична допомога дорослим та дітям” та “Стаціонарна паліативна медична допомога дорослим та дітям”.
На сьогодні 483 медичних закладів України уклали договори про надання паліативної допомоги з НСЗУ.
У Дніпропетровській області 33 заклади надають паліативну медичну допомогу.
Серед українських медичних закладів, законтрактованих на надання паліативної медичної допомоги, є онкологічні центри, дитячі лікарні, протитуберкульозні, інфекційні заклади охорони здоров’я, Центри з лікування ВІЛ/СНІДу, а також багатопрофільні лікарні.
У 2020 році за напрямом “паліативна допомога” Національна служба здоров’я України виплатила закладам, що уклали договори на надання паліативної допомоги, понад 507 млн 985 тис грн. НСЗУ оплачує саме медичну складову паліативноі допомоги.
Згідно з визначенням ВООЗ, медична складова у паліативній допомозі – це полегшення болю та інших симптомів, що має бути спрямовано на підтримку або поліпшення якості життя і оптимізацію фізичної і когнітивної функції пацієнта протягом усього періоду хвороби.
Паліативна медична допомога має бути комплексною. Пацієнт має отримати повний спектр медичної допомоги, якого він потребує. У стаціонарі або вдома пацієнт отримує безоплатно:
📌лікування симптомів захворювання;
📌ефективне знеболення;
📌респіраторну (дихання) та нутрітивну (медичне харчування) підтримку;
📌психологічну допомогу;
📌навчання родини та доглядачів особливостям догляду за людиною, запобіганню імовірних ускладнень та дотриманню рекомендацій.
Джерело: НСЗУ