“Доступні ліки”: змінилась кількість аптек

Програма “Доступні ліки” дозволяє зробити лікування хронічних захворювань більш доступним. Адже пацієнтам, які через свій стан здоров’я потребують постійного прийому певних ліків, держава компенсує витрати на лікарські засоби. Мова про препарати від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та діабету II типу. Від цих хвороб найчастіше помирають українці або ж якість їхнього життя суттєво знижується. Але приймаючи призначені лікарем препарати, ці захворювання можна ефективно лікувати амбулаторно. Головне – дотримуватись призначень сімейного лікаря та не припиняти прийом ліків самостійно.

У 2021 році програма “Доступні ліки” працює так само, як і в минулому. На сьогодні залишається чинним Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, що містить 264 позиції:
📌 200 препаратів передбачено для лікування серцево-судинних захворювань;
📌 48 – для лікування діабету ІІ типу;
📌 15 – від бронхіальної астми;
📌 1 – для лікування ревматичних хвороб.
У переліку 85 лікарських засобів, які є повністю безоплатними для пацієнтів: 62 препарати – для лікування серцево-судинних захворювань; 17 – для лікування діабету ІІ типу; 6 – для лікування бронхіальної астми.
З початку цього року українські лікарі виписали понад 145 тис. електронних рецептів на “Доступні ліки”. 85% з них вже погашено. Рецепт на “Доступні ліки” – електронний, і виписує його лікар первинки, з яким у пацієнта укладена декларація.
Щоб отримати ліки за цією програмою, потрібно зробити лише 2 кроки:
  1.   Звернутись до свого лікаря. з яким укладена декларація. Він призначить ліки і випише електронний рецепт, в якому буде зазначено міжнародну непатентовану назву препарату – діючу речовину. На телефон пацієнта надійде смс з номером рецепту, який необхідно назвати в аптеці. Якщо пацієнт не використовує мобільний телефон, лікар надасть інформацію про рецепт на папері. У вигляді інформаційної пам’ятки, яка міститиме номер рецепту та код підтвердження.
  2.    Прийти до аптеки, яка бере участь у програмі і підписала договір з НСЗУ, назвати номер рецепту фармацевту та обрати потрібні ліки.
Кількість аптек, які відпускають ліки за програмою реімбурсації, змінилась. На сьогодні в Україні договір з НСЗУ на відпуск препаратів з програми реімбурсації “Доступні ліки” мають 987 юридичних осіб. Деякі аптечні заклади поки що не продовжили ці договори. Тож наразі “Доступні ліки” від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми, цукрового діабету ІІ типу та ревматичних хвороб можна отримати у 8411 аптеках і аптечних пунктах по всій країні.
Якщо найближча аптека з початку 2021 року не відпускає “Доступних ліків”, з електронним рецептом можна звернутись до будь-якої іншої аптеки, яка вже має договір з НСЗУ. Адже пацієнт має право отримати “Доступні ліки” у будь-якій аптеці, що має договір з НСЗУ. Незалежно від місця проживання чи місця, де лікар виписав електронний рецепт.
Актуальний перелік аптек, який щодня оновлюється, є на сайті НСЗУ. Щоб переглянути цей перелік, відкрийте розділ “Доступні ліки” та знайдіть дашборд “Електронна карта аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобів “Доступні ліки” ➡ https://bit.ly/2Lsky5U. Також дізнатися, де знаходиться найближча аптека з “Доступними ліками”, допоможе контакт-центр НСЗУ. Для цього телефонуйте за безкоштовним номером 16-77.
Джерело: НСЗУ