24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом

Станом на 23.10.2020 за даними Центру громадського здоров’я України з початку року в Україні зареєстровано 66 випадків ГВП, зокрема: Дніпропетровська область — 9.


Поліомієліт
– небезпечне вірусне інфекційне захворювання, що вражає нервову систему і викликає паралічі. Сама назва «поліомієліт» запропонована в 1874 році. Воно походить від грецьких слів «поліос» – сірий і «міелос» – мозок. Поліомієліт пошкоджує саме відділи сірої речовини спинного мозку.

У Всесвітній день боротьби з поліомієлітом ЄРБ ВООЗ закликає країни та партнерів зберігати пильність у боротьбі з поліомієлітом – захворюванням, яке колись приводило до мільйонів смертей щороку.

  • Найбільшому ризику захворювання схильні діти до 5 років, які не щеплені проти цієї інфекції.
  • Україна є однією з небагатьох країн у світі з високим ризиком спалаху поліомієліту, у зв’язку з низьким охопленням дітей імунізацією.
Як відомо, будь-яку хвороби завжди легше і дешевше попередити, аніж боротися з її наслідками. У випадку з поліомієлітом ситуація виглядає ще більш драматичніше. На жаль, вилікуватися від цієї хвороби неможливо. Але хороша новина у тому, що майже зі 100% вірогідністю її можна попередити. Єдина можливість це зробити щеплення від поліомієліту.
Вакцинація — єдиний надійний спосіб уникнути недуги. Шістьох доз вакцини достатньо, щоб сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя. В Україні є ефективні вакцини в достатній кількості, закуплені державним коштом.
Вакцини є безкоштовними для дітей. Навіть якщо дитина пропустила щеплення за Календарем профілактичних щеплень, вона може надолужити його безоплатно.
За 9 місяців цього року в Украъны лише 59,6% дітей першого року життя, які потребують обов’язкових щеплень, отримали всі три дози вакцини для профілактики поліомієліту.
За оцінками ВООЗ, розповсюдження вірусу припиниться, якщо вакцинувати достатню кількість людей у країні (понад 95%).
Закликаємо батьків вчасно вакцинувати дітей від поліомієліту й надолужити пропущені щеплення.

Завдяки зусиллям в області вакцинації та рішучого лідерства Глобальної ініціативи з ліквідації поліомієліту, що представляє собою об’єднання ключових партнерів і зацікавлених сторін, починаючи з 1980 року число випадків інфекції, викликаної диким поліовірусом, знизилося на 99,9%.

Досить довгий час людство було безсильним проти цієї хвороби. В середині ХХ століття захворюваність на поліомієліт в США і європейських країнах прийняла характер справжнього національного лиха. Щорічно у США виявляли більше 50 тисяч випадків зараження.
На жаль, заразитися вірусом легко, і він дуже швидко розповсюджується.
Вірус потрапляє в організм через рот і розмножується в кишечнику. Початкові симптоми захворювання – висока температура, втома, головний біль, нудота, напруга м’язів шиї і біль у кінцівках. Один з 200 випадків інфікування призводить до необоротного паралічу (зазвичай ніг або рук). У 5% -10 % з числа таких паралізованих помирають в результаті паралічу дихальної мускулатури. Заразитися поліомієлітом можна як від хворої людини так і від носія вірусу.

У серпні цього року було оголошено, що Африканський регіон ВООЗ став територією, вільною від поліомієліту. Це є важливою віхою на шляху до повної ліквідації поліомієліту.
Ендемічна циркуляція дикого поліовірусу як і раніше відзначається лише в двох країнах світу. Крім того, два з трьох типів дикого поліовірусу були повністю ліквідовані.

Однак наша боротьба ще не закінчена і всі проблеми поки що не подолано, в тому числі виникла недавно проблема, пов’язана із забезпеченням безперервного проведення планової вакцинації як однієї з основних послуг охорони здоров’я під час пандемії COVID-19.

В Європейському регіоні ВООЗ Всесвітній день боротьби з поліомієлітом також стане приводом для вираження вдячності урядам всіх країн і відданим своїй справі працівникам медичних і соціальних служб за їх невтомні зусилля, спрямовані на те, щоб жодна дитина не залишився без життєво необхідних щеплень від поліомієліту.

Головний висновок гранично ясний: поки де-небудь в світі існує поліомієліт, ми повинні продовжувати вакцинацію повсюдно.