2 квітня щорічно відзначається Всесвітній день розповсюдження знань про аутизм

2 квітня щорічно відзначається Всесвітній день розповсюдження знань про аутизм (#WorldAutismAwarenessDay)‼️

🔴 Цей день було затверджено резолюцією Генеральної Асамблеї ООН № A /RES/62/139 від 18 грудня 2007 року, в якій була висловлена занепокоєність високою чисельність дітей, що страждають аутизмом.

🔵 Довгий час аутизм вважався так званим «різновидом» дитячої шизофренії, і лише з 1981 року є «самостійним» діагнозом. Соціальні та культурні аспекти аутизму також змінилися : певні категорії пацієнтів зосереджені на пошуках сучасної терапії, та чимало сприймають аутизм не як діагноз- а як стиль життя.

📝 До речі,не Гретою Тунберг єдиною: зазнала й змін концепція «стигматизації» аутизму як захворювання-вирок: ви здивуєтеся, які ще медійни персони та історичних постаті мають (або ймовірно мають,оскільки за часів Мікеланджело з психіатрією було не дуже, тож припущення базуються на історичних даних) цей діагноз – видатний режиссер Стенлі Кубрік, Моцарт, всесвітньо відомий австрійський композитор, вчений. математик, астроном сер Ісаак Ньютон, винахідник у області радіо та електротехніки Микола Тесла, скульптор, художник,архітектор, поет- славетний Мікеланджело, вчений та математик Альберт Ейнштейн, англійський письменник, татко «Alice’s Adventures in Wonderland» Льюїс Керрол, зірка «Kill Bill» Деріл Ханна…

🔸 Клінічна картина розладів аутистичного спектру різнитися від пацієнта до пацієнта- і якщо ви знаете одну людину з РАС- ви знаєте лише одну людину з діагнозом РАС
Розлади аутистичного спектру (РАС) — спектр психологічних характеристик, що описує широке коло аномальної поведінки й труднощів в соціальній взаємодії та комунікаціях, а також жорстко обмежені інтереси та часто повторювані поведінкові акти.

✅ РАС проявляються в діапазоні станів, які характеризуються певним порушенням соціальної поведінки, комунікації та вербальних здібностей, та судженням інтересів і діяльності, які одночасно специфічні для індивіда і часто повторюються. Серед них виділяють:
➡️ аутизм (синдром Каннера);
➡️ синдром Аспергера;
➡️ дитячий дезінтегративний розлад;
➡️ еспецифічне первазивне порушення розвитку (або атиповий аутизм).

‼️ Аути́зм (грец. autos — «сам»; аутизм — «занурення в себе») — розлад розвитку нервової системи, що характеризується порушенням соціальної взаємодії, вербальної й невербальної комунікації та повторюваною поведінкою.
⛳️ Людина з аутизмом типово уникає спілкування: усяке порушення повсякденного розпорядку й стереотипів виявляється йому трагедією.
Аутизмом страждають переважно діти незалежно від статі, расової приналежності або соціально-економічного положення. Для аутизму характерні порушення здібностей до соціального спілкування, проблеми вербальної та невербальної комунікації.

🔹 За даними ВООЗ, РАС зустрічається в одного з 160 дітей, аутизм — в одного з 68 дітей у світі, тоді як ще три роки тому співвідношення було 1 : 88. Різке збільшення кількості дітей з аутизмом у порівнянні з минулим роком дещо можна пояснити зміною діагностичних критеріїв, оскільки з січня 2014 року вже діють діагностичні критерії DSM-5 (2014). За даними ВООЗ, щорічно кількість дітей з аутизмом збільшується на 13%.

🔹 Причини цього розладу до сих пір досліджуються, серед основних виділяють генетичні, метаболічні та екологічні.
Рання діагностика аутизму та належне обстеження та терапія мають життєво важливе значення для подальшого росту та розвитку людини. Для лікування дітей використовуються індивідуальні програми психологічної корекції. Серед найбільш визнаних методів корекції проявів аутизму у дітей є АВА-терапія (поведінковий прикладний аналіз). Існує велика кількість альтернативних методів, але їх ефективність не підтверджена науковими дослідженнями.

🔹 Особи з РАС зазнають впливу стигми й дискримінації, в тому числі несправедливо обділені увагою в галузі медичного обслуговування, освіти, у можливостях участі в житті своїх місцевих спільнот. Загальними перепонами є недостатня обізнаність та численні міфи про РАС у спільноті.

⛳️ У травні 2014 року 67-а сесія Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я прийняла резолюцію “Комплексні та узгоджені зусилля по веденню розладів аутистичного спектра”, яку підтримали 60 країн.

🔴 Резолюція закликає ВООЗ співпрацювати з державами-членами та установами-партнерами в цілях зміцнення національного потенціалу для вирішення проблем, пов’язаних з РАС та іншими порушеннями розвитку.