Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками та незаконним обігом наркотиків

Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками та незаконним обігом наркотиків, також відомий як «Всесвітній день наркотиків», відзначається щорічно 26 червня. Тема Всесвітнього дня наркотиків 2020 року – «Кращі знання для кращого догляду». Кращі знання сприятимуть співпраці для протидії впливу наркотиків на здоров’я, управління та безпеку.

Международный день ООН против наркомании и незаконного оборотаПриєднуйтеся до відзначення цього дня!

  • У 2017 році за даними ООН 271 мільйони людей, або 5,5 відсотка населення планети у віці 15–64 років вживали наркотики
  • Понад 35 мільйонів людей страждають від  наркотичних розладів
  • Тільки 50% країн мають доступний метадон для підтримувальної терапії.
  • За даними Українського медичного та моніторингово центру з алкоголю та наркотиків МОЗ, в Україні наркотичні речовини вживають від 324 тисяч до 424,7 тисячі осіб. «За останні десять років кількість смертей серед осіб, які перебували на наркологічному обліку, зросла більше ніж у 3 рази, у тому числі від передозування – майже в чотири рази. Загрозливих розмірів набули поширеність розладів психіки та поведінки внаслідок вживання наркотичних речовин (174,7 на 100 тисяч населення), а також психічні захворювання (11,5 на 100 тисяч населення)», – стверджують вони.
  • У Кривому Розі за даними Криворізького ПНД інтенсивний показник розповсюдженості наркоманії за 2019р. – 2801, за 5 місяців поточного 2020р. – 2786.

Опіоїди продовжують завдати найбільшої шкоди, на них припадає дві третини смертей у світі, пов’язаних із порушеннями вживання наркотиків.  Люди, які вживають ін’єкційні наркотики зазнають найбільших ризиків для здоров’я. Більше половини з них живуть з гепатитом С, а приблизно кожен восьмий живе з ВІЛ. Близько половини смертей, пов’язаних з наркотиками, були приписані нелікованому гепатиту С.

Для людей із зловживанням наркотиками доступність та доступ до послуг з лікування залишаються обмеженими на глобальному рівні,  – лише одна із семи осіб із зловживанням наркотиків отримує лікування.

Соціально-економічне становище людей тісно пов’язане з проблемою наркотиків. Залучення до наркотиків більшою мірою поширене в більш забезпечених шарах суспільства, проте від наслідків споживання наркотиків для здоров’я, розладів на грунті їх споживання, незаконного обігу наркотиків та діяльності організованих злочинних груп, а також виробництва та виготовлення заборонених наркотиків більше страждають люди та громади з більш низьким соціально-економічним
статусом.

Економічний спад, викликаний пандемією COVID-19, здатний знизити рівні виробництва, незаконного обігу та споживання наркотиків. Ця криза може погіршити
соціально-економічне становище вразливих груп населення, які в свою чергу можуть почати проявляти більший інтерес до незаконної діяльності як засобу виживання, щоб компенсувати втрату законних доходів і роботи. Після скасування обмежень, пов’язаних з COVID-19, економічні потрясіння можуть також викликати зростання споживання наркотиків, як вже було в минулому. Ув’язка антинаркотичних програм із заходами в області розвитку може допомогти запобігти можливому подальшому зростанню числа людей з розладами на грунті споживання психоактивних речовин, викликаному пандемією COVID-19.

Вживання наркотиків може призводити до змін в мозку. Саме тому залежність варто розглядати саме в контексті захворювання, а не відсутності волі.

Залежність від наркотичних речовин — це хронічна хвороба. Сильний негативний соціальний ефект, який вона провокує, є причиною того, чому суспільство не готове приймати людей, які мають залежність.

Залежність від психоактивних речовин — це захворювання центральної нервової системи, під час якого відбувається зміна біохімії в активних центрах мозку. Потреба в наркотичних речовинах стає біологічно обумовленою, і дуже сильною.

Люди, які лікуються від розладів, пов’язаних з вживанням наркотиків або пройшли лікування, мають підвищений ризик повернення до наркотиків навіть після декількох років відмови.

Підтримувати людей із залежностями, а не карати за їх хворобу – основна точка від якої потрібно відштовхуватись у гуманному, толерантному середовищі. Не всі люди є наркозалежними, але всі наркозалежні є людьми і частиною суспільства.

В Україні впроваджують програми, спрямовані на підтримку людей, що живуть із наркозалежністю. Зокрема, це програма замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) і програми зменшення шкоди (ЗШ).

Ці програми запобігають поширенню ВІЛ і зменшують шкоду, пов’язану із вживанням психоактивних речовин, особливо ін’єкційних наркотиків.

Програми фінансують коштом державного бюджету і реалізують за підтримки міжнародних донорів.

ЗПТ — це програма медикаментозного лікування людей із психічними та поведінковими розладами внаслідок уживання опіоїдів.

Замісна підтримувальна терапія — це лікування хронічного захворювання. Деякі пацієнти програми можуть потребувати терапії впродовж багатьох років, деякі — протягом усього життя.

Програма ЗПТ розрахована на людей, які залежні від опіоїдів і мають діагноз «психічні та поведінкові розлади внаслідок уживання опіоїдів».

Програми зменшення шкоди (ЗШ) спрямовані на запобігання поширенню ВІЛ-інфекції та зниження шкоди, пов’язаної із вживанням психоактивних речовин, особливо ін’єкційних наркотиків.
Є кілька видів програм ЗШ. В Україні впроваджують частину з них.