Медична допомога пацієнтам з діабетом

Зображення може містити: 1 особа, текст14 листопада – День боротьби з діабетом. Для пацієнта найперший порадник у профілактиці та діагностиці будь-якого захворювання, а не тільки діабету – сімейний лікар, терапевт або педіатр. Саме лікар первинної ланки надасть фахову консультацію щодо запобігання виникненню діабету. Зважаючи на стан здоров’я пацієнта, фактори ризику та можливу спадковість, випише електронне направлення на проведення досліджень або на консультацію до лікарів-спеціалістів, наприклад, ендокринолога.
До пакету безоплатних послуг на рівні первинної меддопомоги, спрямованих на профілактику, діагностику та лікування діабету, включено:
📌 вимірювання рівня цукру в крові;
📌 регулярне вимірювання артеріального тиску;

📌 оцінку загального серцево-судинного ризику за шкалою SCORE;
📌 вимірювання індексу маси тіла;
📌 аналіз на загальний холестерин;
📌 консультація щодо здорового способу життя;
📌 направлення на інші аналізи та дослідження у вузьких спеціалістів;
📌 призначення ліків з програми «Доступні ліки».
До програми “Доступні ліки” включено 48 лікарських засобів для лікування діабету ІІ типу.
З них – 17 можна отримати безоплатно, решту, 31 лікарський засіб – з доплатою. Отримати їх можна в аптеці за електронним рецептом лікаря, з яким укладено декларацію. З початку поточного року лікарі виписали понад 2 млн е-рецептів на ліки від діабету ІІ типу за програмою «Доступні ліки». 1,9 млн з цих рецептів вже погашено. Майже 487 тис. пацієнтів з діабетом ІІ типу отримали необхідні їм ліки в аптеці.
 Пацієнти з діабетом І типу потребують інсулінотерапії. Програму забезпечення інсулінами на сьогодні адмініструє МОЗ. А за забезпечення препаратами інсуліну пацієнтів з цукровим діабетом відповідає місцева влада. Щоб отримати препарати інсуліну пацієнту необхідно:
📌 прийти на прийом до свого лікаря-ендокринолога, у якого він перебуває на обліку. Ендокринолог відмічає пацієнта в реєстрі пацієнтів, що потребують інсулінотерапії, і виписує рецепт;
📌 звернутись з рецептом до аптеки та отримати інсулін безоплатно або з доплатою, залежно від категорії хворих на діабет, яким призначається певний вид і форма випуску препарату інсуліну. Перелік аптек можна дізнатися у закладах охорони здоров’я або в підрозділах з питань охорони здоров’я у кожному регіоні.
✅ Діабет може викликати важкі ускладнення, якщо нехтувати профілактикою, не приймати призначені ліки, не дотримуватись здорового способу життя. Люди з діабетом мають у 2-3 рази вищий за інших ризик розвитку інфаркту та інсульту. Також діабет є основною причиною ниркової недостатності. Програма медичних гарантій гарантує українцям безоплатний доступ до базових медичних послуг. Зокрема, до хірургічної допомоги, медичної допомоги при інфаркті чи інсульті, лікуванні ниркової недостатності, в тому числі процедури гемодіалізу.
✅ Уникнути важких ускладнень можна завдяки вчасно розпочатому лікуванню. Потрібно лише регулювати рівень глюкози у крові, контролювати артеріальний тиск і рівень холестерину. А профілактика діабету полягає у здоровому способі життя. Для цього потрібно досягнути нормальної ваги тіла та підтримувати її. Бути фізично активним, дотримуватись здорового харчування та споживати менше цукру та насичених жирів, утримуватись від паління та зловживання алкоголем.
Джерело: НСЗУ