В Україні розпочався Рік обізнаності про рак легені

 У всьому світі саме листопад присвячений інформуванню про рак легені.
Зважаючи на поширеність цього виду раку і високу смертність від нього в Україні, було вирішено розпочати масштабний інформаційний проєкт довжиною у рік.
Його мета — підвищити рівень знань українців про рак легені, його профілактику та лікування.

Рак легені — одне з найпоширеніших онкологічних захворювань з високою смертністю. Щороку у світі від нього помирає більше людей, ніж від раку молочної залози та колоректального раку разом. В Україні це понад 9 000 людей на рік, у світі — понад 1 700 000).
Рак легені часто не проявляється симптомами у хворих на ранніх стадіях. Перші ознаки хвороби людина помічає вже на третій або четвертій стадії, коли більшості пацієнтів лікарі можуть запропонувати лише паліативне лікування. Таких пацієнтів — 70 відсотків. Водночас шанси подолати хворобу значно вищі, якщо вона виявлена на ранніх стадіях (із хворобою, яку діагностовано на ранніх стадіях, виживаність рік і більше становить 88% у порівнянні з 19% пацієнтів, у яких виявлено хворобу на пізніх стадіях). В Україні не прожили й одного року хворі з числа вперше виявлених у 2018 р. (58,9 %).

Одним із наших ворогів у боротьбі з раком легені є незнання. Більшість ігнорує профілактику та не дотримується культури регулярних медоглядів.
В Україні є організації емоційної підтримки онкологічних пацієнтів та спеціалізовані спільноти, де пацієнти та їхні родичі діляться інформацією і своїми історіями боротьби з хворобою. Одна з найбільших спільнот, що об’єднує людей, які стикнулися з раком легені, — громадська організація “Легені”, яка підтримує проєкт “Рік обізнаності про рак легені”. Саме обізнаність — один із головних чинників, який допоможе діагностувати захворювання на ранніх стадіях та своєчасно розпочати лікування.
Обізнаність є першочерговою профілактикою. Рак легені часто не маніфестує себе до останніх стадій, тому, щоб виявити хворобу вчасно, необхідно уважно ставитися до свого здоров’я і проходити профілактичні огляди. Інноваційні ліки подовжують життя та зберігають його якість, але вони теж повинні застосовуватися вчасно. У нас же поширені думки, що якщо я почуваюся добре, то й робити обстеження не потрібно, або якщо я не палю, то й рак легені мені не загрожує. Це хибні уявлення, для боротьби з якими і потрібні просвітницькі проєкти.
У рамках ініціативи “Рік обізнаності про рак легені” створений сайт stoplungcancer.org.ua — інформаційний центр, що об’єднує важливі дані про захворювання. На сайті можна дізнатися про рак легені: перші ознаки захворювання, типи хвороби, види лікування,  профілактику та дані про групи ризику. Окрім освітньої інформації, там розміщені контакти діагностичних центрів та громадських організацій, що підтримують онкологічних пацієнтів.

Джерело: https://rubryka.com/2020/11/11/legeni-rak/?fbclid=IwAR15Kk1L7Y7TyrGjOLSvntAQr2IgUKjWsjLaUVbyYOjMvNfZ3rngwyrRn70