27 червня – Всесвітній день мікробіома

Всесвітній день мікробіома відзначається як щорічний захід з метою заохочення суспільного діалогу про значимість мікроорганізмів для здоров’я людини, тварин і навколишнього середовища.
Коротко – без мікробів життя не те, та й взагалі неможливе.

Більшість захворювань, розладів і станів, а також здоров’я людини визначається станом його мікробіома. І немає нічого важливішого, ніж його, мікробіом, підтримувати й захищати.

Мікробіом (microbiome) – колективний геном мікроорганізмів кишечника людини. Мікробіом  містить принаймні в 100 разів більше генів, ніж наш власний геном.

Мікробіота (microbiota) (синонім мікробіоценоз) – мікрофлора та мікрофауна. Нормальна мікрофлора (мікробіота) – це сукупність всіх мікроорганізмів, що знаходяться на шкірі та слизових оболонках людини. За своїм складом і значенням для організму людини мікробіота є своєрідним додатковим органом, який виконує різноманітні складні життєво важливі функції.

Мікробіом людини – це сукупність мікроорганізмів, що включають бактерії, найпростіші, грибки, віруси та інші одноклітинні організми в і на тілі. Взаємодія людини та мікробів відіграє вирішальну роль у здоров’ї людини. Мікроби є як зовнішніми на шкірі, роті, статевих органах, так і внутрішніми в легенях та травних органах. Мікробіоми мають багато важливих функцій в організмі – від сприяння травленню, до підтримки розвитку імунної системи та попередження інфекцій. Вражаючим є також взаємодія між мікробами кишечника та мозку, що означає, що ми можемо підтримувати психічне здоров’я завдяки зміні мікробіома кишечника.

  • Незважаючи на певні наукові дискусії про те, що утроба не стерильна, поточні дані вказують, головним чином, на те, що люди живуть у стерильному середовищі в утробі матері, а немовлята починають колонізуватися мікробами лише при проходженні через піхвовий прохід, або під час контакту шкіри з батьками чи медпрацівниками.
  • У кожного є унікальна мікробіота, як особистий відбиток пальців.
  • Майже весь наш мікробіом знаходиться в травному сліді, включаючи тонкий і товстий кишечник.
  • Пот не має запаху, поки не метаболізується бактеріями в організмі, які виробляють запах тіла.
  • Паперовий рушник зменшить вміст бактерій на 45-60%, а сушарка для рук збільшить бактерії на 255%, оскільки вона видуває бактерії в теплому і вологому середовищі в повітрі.