Всесвітній День боротьби з туберкульозом

Наближається  Всесвітній День боротьби з туберкульозом. Країна 25 років в стані епідемії. За результатом  політичних  та соціальних зусиль щодо протидії захворюванню, маємо зниження показника смертності, поширеності туберкульозу,  але гострота проблеми туберкульозу не зменшується.
Туберкульоз щорічно обходиться світовій економіці в 12 мільярдів доларів.  В Україні, за експертними даними, прямі та непрямі витрати від туберкульозу наносять державі збитків на суму понад 4 мільярди гривень щорічно!
Україна на другому місці у світі за поширеністю туберкульозу з широкою лікарською стійкістю і входить до  десяти країн світу з найвищим показником мультирезистентного туберкульозу, тобто щонайменше 23% нових випадків туберкульозу, виявлених в Україні, не піддаються лікуванню звичайними протитуберкульозними препаратами, отже є резистентними.

У місті великий тягар мультирезистентного туберкульозу, серед хворих з активним ТБ  спостерігається 55%  хворих з резистентністю до основних протитуберкульозних ліків.

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, яке поширюється повітряно-крапельним шляхом. Туберкульоз викликається бактерією, яка зазвичай вражає легені, але також може вразити і інші органи.     Туберкульоз передається від людини до людини повітряно – крапельним шляхом, при кашлі.

Але ж небезпечний для оточуючих не той, у кого діагностовано туберкульоз, а той, хто не лікується, особи з не виявленим захворюванням. Вважається, що один такий хворий може заразити до 10-15 чоловік оточуючих.

В світі 1/3 населення інфікована туберкульозом. Захворювання виникає у невеликої кількості інфікованих людей. Доведено, що для ВІЛ негативних ризик захворіти складає не більше 10% потягом життя. Ризик значно збільшується, якщо імунна система людини значно ослаблюється іншими захворюваннями. Більш вразливі соціальні і  медичні групи ризику ( прибулі з місць позбавлення волі, безробітні, особи без постійного місця мешкання, медичні працівники) та ті, які хворіють на цукровий діабет, мають контакт по туберкульозу, професійні захворювання, алкогольну  або наркотичну залежність, ВІЛ-інфіковані.

Підвищений ризик захворювання серед людей з ослабленим імунітетом . Ймовірність розвитку ТБ у ВІЛ-інфікованих  приблизно  в  26-31 раз вище.
Сприйнятливість до туберкульозної інфекції є вищою у дітей молодшого віку та осіб, старших 65 років. Високий темп життя, інформаційний пресинг, постійний «брак часу», а, отже, нерегулярне і незбалансоване харчування − це все стресові аспекти, які призводять до зниження захисних сил організму і сприяють розвитку захворювання або його рецидиву. Більшість наших співгромадян, яких вражає туберкульоз, знаходиться в найбільш продуктивному і працездатному віці.

Разом з тим, туберкульоз − безумовно, соціальна хвороба, адже безпосередньо залежить від способу життя населення, якості харчування та інших факторів.

В 2019 році на Україні зареєстровано понад 20 тис. нових випадків туберкульозу, з яких 10% на території Дніпропетровської області та 555 випадків в м. Кривий Ріг,  серед них 10% хворих з занедбаними формами.
Дніпропетровська область зайняла по рівню захворюваності ІІІ місце по Україні після Одеської (113,1) та Кіровоградської області 68), показник захворюваності за 2019 рік – 63,9 на 100 000 населення.

За рахунок покращення імунізації дитячого населення, спостерігається зменшення захворюваності серед дітей  (захворіло 575 дітей в Україні, з них  в Дніпропетровський області – 82,  у т. ч.  24  – в м. Кривий Ріг). В 2019 р. щеплено від туберкульозу 4893 чол.  – 90,0%   новонароджених.

За офіційною статистикою, щодня від цієї хвороби помирають 10 наших співвітчизників. В 2019 році в місті померло 100 хворих на туберкульоз та 126 з ВІЛ асоційованим туберкульозом.

За оперативними даними, за лютий 2020 року в Україні зареєстровано  1642 нових випадків ТБ,  у т. ч. в м. Кривий Ріг – 73. На поточному лікуванні перебуває в Україні 18647 чоловік, лікується в м. Кривий Ріг – 512.

Серед зареєстрованих з ВІЛ-асоційованим ТБ складає 29,8% .

Своєчасно виявлений туберкульоз – виліковний. При своєчасному виявленні ТБ можна вилікувати 92-95% хворих туберкульозом. Більшу частину хворих можливо вилікувати  за 6  місяців. Тривалість лікування резистентних форм до 20 місяців.

Серед основних ризиків, що можуть погіршити позитивну динаміку в Україні щодо подолання туберкульозу, є ризики недовиявлення випадків туберкульозу, поширення стійких до ліків форм туберкульозу та ко-інфекції (туберкульоз/ВІЛ-інфекції).

За даними ВООЗ, в Україні своєчасно не виявлені близько 23% випадків туберкульозу, що є причиною подальшого його поширення серед населення поряд з випадками перерваного та невдалого лікування.

Зазначені причини виникають внаслідок низького рівня поінформованості населення про туберкульоз, відсутності в достатньому обсязі послуг із психосоціальної підтримки пацієнтів з туберкульозом.

27 листопада 2019 року розпорядженнями Кабінету міністрів України затверджені «Державна стратегія протидії ВІЛ-інфекції/СНІД, туберкульозу та вірусним гепатитам до 2030 року» та «Державна стратегія розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню».

За вказаною стратегією, до кінця 2023 року, 65% хворих з підтвердженим діагнозом туберкульоз, з першого дня лікування буде отримувати лікування в амбулаторних умовах. На даний час  частка пацієнтів без бактеріовиділення, які лікуються з 1 дня лікування в амбулаторних умовах з дотриманням вимог інфекційного контролю,  складає 27%  серед  зареєстрованих хворих.

З вересня 2019 року впроваджується нова форма спостереження за лікуванням хворих – в режимі відеоспостереження, що дуже зручно і економічно для хворих. На даний час лікується під спостереженням Відео ДОТ 76 хворих  з них 27 хворих на МРТБ, які отримують нові протитуберкульозні препарати під відео ДОТ спостереженням фтизіатрів  м. Дніпро.

Стратегія передбачає також покращення діагностики резистентних форм туберкульозу за рахунок використання сучасного молекулярно-генетичного методу діагностики   GeneXpert, збору  біологічного матеріалу у хворих з підозрою на ТБ  при  їх зверненні до сімейного лікаря. В 2019 році за направленням ЦПМСД  було  обстежено 840 чол, виявлено 22 позитивних результати, з яких в 12 випадків виявлена стійкість збудників туберкульозу до рифампіцину, що вплинуло на своєчасність і адекватність  лікування

Завдяки фінансування за кошти міського бюджету заходів , спрямованих на формування прихильності до лікування хворих на туберкульоз,  спостерігається покращення показника ефективності лікування. Виліковується 64,9% хворих на МРТБ і 78,5% хворих на  чутливий ТБ.

За 2019 рік у стаціонарах  протитуберкульозного диспансеру  було проліковано понад 900 мешканців міста Кривий Ріг. Усього профінансовано в 2019 році на медикаменти включаючи деззасоби 3659,1 тис грн. Хворі були забезпечені повноцінним харчуванням,  (вартість харчування  1 хворого на добу – 80 грн.)

За  2019 рік  з місцевого бюджету  закуплено 439  продовольчих наборів, (вартість 1 набору – 267 грн),  витрачено 117 500 грн. На 2020 рік запланована закупка 1176  продовольчих наборів на суму 339 719 грн. ( вартість 1 набору – 288,89 грн ) . Для  виявлення ТБ у дітей  витрачено  з бюджету міста понад 3901,2 тис. грн., обстежено  майже 90 тис. дітей. На закупівлю туберкуліну в 2020 році планується сума 4188  тис. грн.

Фтизіатрична служба міста готується  до нових умов фінансування, заключення договору з НСЗУ.

Інформацію надала : Головний позаштатний спеціаліст з фтизіатрії  м. Кривий Рігу       Борачук   Т.