Хірургічне лікування “малою кров’ю” в Криворізькій міській лікарні №2

Криворізька міська клінічна лікарня №2 обладнана сучасною апаратурою, яка дозволяє впроваджувати новітні малоінвазивні технології для лікування хворих. Розповідаємо про них на нашому сайті.

Картинки по запросу фото коронарне стентуванняРентгеноваскулярна хірургія -це стентування вінцевих артерій при хронічній формі ішемічної хіороби серця та гострому інфаркті міокарду.

Атеросклероз, звуження коронарних артерій, – найчастіше захворювання в сучасному світі. Атеросклеротичні бляшки забивають судини та перешкоджають достатній кількості крові надходити до серця. Наслідок такої блокади – кисневе голодування серцевого м’яза – міокарда (ішемія) та розвиток інфаркту.

Що ж робити, якщо бляшки вже є?Картинки по запросу фото коронарне стентуванняПерші симптоми стенокардії 

  • болі за грудиною,
  • біль під лопаткою при фізичному навантаженні,
  • задишка,
  • відчуття грудки в горлі тощо

 Як правило, зтакі відчуття з’являються, коли ступінь звуження (стенозу) судини досягне 70%. Однак, найчастіше початок хвороби проходить непоміченим, і на тлі удаваного благополуччя трапляється інфаркт міокада.

При виникненні симптомів стенокардії, слід звернутися до кардіолога, який після попереднього обстеження, направить на коронарографію – дослідження, яке допоможе встановити ступінь ураження коронарних судин і, якщо необхідно, визначити показання для хірургічного відновлення їх прохідності.

Одним із способів відновлення кровопостачання серця є аортокоронарне шунтування. Шунт – це обхідний шлях. Паралельно звуженій ділянці підшивається відрізок здорової судини, вилучений з менш важливого для організму місця. Це велика операція, пов’язана з великим ризиком, яка вимагає тривалого періоду післяопераційної реабілітації.

Альтернативою коронарного шунтування є коронарне стентування – практично безкровна операція, ризик якої в кілька разів менший, і яка не вимагає тривалого періоду відновлення. Це найсучасніший, але вже досить добре вивчений метод хірургічного лікування коронарного атеросклерозу.

Операцію ангіопластики та стентування коронарних артерій (черезшкірного коронарного втручання) хворі переносять легко, адже жодних розрізів тіла, а тим більше розтину грудини, як при шунтуванні не потрібно.

Проходить операція наступним чином. Через прокол в артерії (зазвичай вибирають стегнову) катетер із закріпленим на ньому балоном і стентом підводиться до місця звуження судини. Все це відбувається під контролем рентгенівського апарату й відображається на екрані монітору. В потрібному місці балон роздувається, розширює просвіт артерії та вдавлює у її стінку стент, який представляє собою металеву трубочку з дротяною сітчастою структурою.

На перших етапах розвитку методу стент не встановлювали, обмежувалися лише розширенням просвіту за допомогою балона (ангіопластикою). Але ефективність її виявилася низькою, просвіт судини досить швидко знову звужувався через нетривалий час. Застосування металевих стентів дозволило зменшити число рецидивів. Ще менше їх стало після початку використання сучасних стентів із лікарським покриттям. Нову технологію назвали «локальної доставкою лікарської речовини за допомогою коронарного ендопротеза». Металевий матричний коронарний стент покривають спеціальним полімером насиченим ліками, який не розкладається. Зверху ще один, тонкий полімерний шар. Він служить дифузійним бар’єром і уповільнює «вимивання» ліків, сприяє їх рівномірному розподілу в тканинах протягом тривалого часу. Така конструкція дозволяє значно знизити ймовірність утворення тромбів і повторної закупорки судини після операції.

Що ж робити, якщо інфаркт міокарда таки трапився?

В жодному разі це не є протипоказанням для проведення коронарографії!  Ба більше, стентування коронарних артерій, проведене в перші 2 години з моменту виникнення больового нападу, дозволяє зупинити розвиток інфаркту, й уникнути виникнення серйозних ускладнень.

Проте, стентування, як і будь-яке досягнення сучасної медицини, – не панацея. Після виконання процедури ангіопластики симптоми стенокардії можуть поновитися, адже стент не усуває причину хвороби, а лише допомагає впоратися з її наслідками.