Переливання крові по-європейськи

Нарешті в Україні з’явиться єдиний національний реєстр донорів та запрацює єдина система, в якій можна буде легко відстежити усі надходження крові.

Похожее изображение

Передусім здавати кров – це рятувати чиєсь життя. Кожен третій хоча б раз у житті потребує донорської крові та її компонентів. Найчастіше – це онкохворі, люди із хворобами серця, недоношені діти, жінки при складних пологах та учасники серйозних аварій. Один донор рятує три життя.

Необхідність трансформації системи крові існує вже давно. Перший крок зроблено: Уряд ухвалив Стратегію розвитку національної системи крові у лютому 2019 року. Згідно з документом, вже до 2022 року мають запрацювати нові механізми фінансування й управління. Це означає, що кожен пацієнт в разі потреби отримає якісну і безпечну кров та її компоненти.

 

Буде створена трирівнева система крові:

  • На національному рівні вже створено Трансфузіологічний центр, який виконуватиме контроль, фінансування, управління та моніторинг системи крові.
  • На регіональному рівні будуть консолідовані та переоснащені центри крові, де відбуватиметься забір, тестування, зберігання, розподіл та реалізація донорської крові.
  • На госпітальному ж рівні відбуватиметься застосування компонентів крові та утримання належного запасу для потреб лікарні. Це здійснюватимуть заклади охорони здоров’я, при яких функціонуватимуть банки крові.

Вперше буде впроваджена електронна медична інформаційна система в установах системи крові та закладах охорони здоров’я. Це допоможе оперативно контролювати обіг компонентів крові.

Рекомендована ВООЗ кількість донацій донорами крові має складати 30 на 1000 населення, для України – це майже 1,4 млн на рік. В Україні показник на сьогодні у 2,5 рази менший (581 тис.). Тому необхідно розвивати саму культуру донорства. Йдеться про заохочення до добровільного донорства все більшої кількості українців. Так відбувається у всіх розвинених країнах світу.

З 2022 року має запрацювати і новий формат фінансування – держава оплачуватиме не існування центрів крові, а вартість наданої медичної послуги, які оплачуватиме НСЗУ. Тобто медзаклад забезпечуватиме пацієнта кров’ю, оскільки отримуватиме за це кошти від держави. Стратегія відкриває можливості для формування державно-приватного партнерства, що дасть можливість залучити інвестиції у цю галузь.

Згідно з планом, має оновитися застаріле обладнання та технології заготівлі, переробки, тестування, зберігання та розподілу донорської крові та її компонентів. Кров має стати якісною та безпечною. Нові вимоги та стандарти базуватимуться на основі законодавства ЄС.

Нагадаємо ще раз, один донор рятує три життя.