Нарешті вторинка. Які зміни чекають на спеціалізовану медицину у 2020?

8500 грн – за пологи, 19 500 грн – за лікування одного інсульту, 15 800 грн – за лікування інфаркту – саме стільки планує сплачувати Національна служба здоров’я України закладам охорони здоров’я за програмою медичних гарантій у 2020 році. Ці послуги будуть повністю безоплатними для українців, адже вони вже заплатили за медичну допомогу зі своїх податків. Про це під час прес-конференції у Львові 10 вересня повідомив Голова Національної служби здоров’я України Олег Петренко.

Світлина від Уляна Супрун.

Програма медичних гарантій (або гарантований пакет медичних послуг) прийде на заміну псевдобезкоштовній медицині вже у 2020 році. До неї увійдуть послуги первинної, амбулаторно-поліклінічної, стаціонарної медичної допомоги, а також екстреної, паліативної медичної допомоги та реабілітації. Чіткий перелік безоплатних для українців медичних послуг буде відомо після затвердження Державного бюджету на 2020 рік.

 

Передусім програма покриватиме:

▪️ лікування гострого мозкового інсульту
▪️ лікування гострого інфаркту міокарда
▪️ допомогу в пологах та неонатальна допомога
▪️ ендоскопічні обстеження, спрямовані на ранню діагностику онкологічних захворювань.

За ці послуги медзаклади будуть отримувати оплату від НСЗУ за пріоритетним тарифом. А для пацієнтів це означає безоплатні та якісні послуги. Отримати їх можна буде за направленням свого сімейного лікаря — він є провідником пацієнта у новій системі охорони здоров’я.

Декларація буде потрібна не лише для того, щоб потрапити до сімейного лікаря чи безоплатно зробити щеплення. Тож якщо ви її досі не уклали — саме час.

З 2020 року без направлення спеціалізовану медичну допомогу за потреби пацієнти отримають безоплатно, якщо звернуться до акушера-гінеколога, стоматолога, педіатра, психіатра, нарколога. А також — медичну допомогу при невідкладному стані. Якщо пацієнт звертається до вузького спеціаліста без направлення свого сімейного лікаря — ці послуги він/вона оплачують у касі за офіційно визначеними тарифами.

Наразі пацієнти вже можуть отримати ряд послуг безоплатно — на рівні сімейної медицини. Якщо в медзакладі вимагають або будуть вимагати кошти за вже оплачені послуги — можна звернутися на гарячу лінію 1677. НСЗУ має право розірвати договір із медзакладом-порушником, а це означатиме повну втрату фінансування.

Аби отримувати фінансування у 2020 році, лікарні мають автономізуватися, стати комунальними некомерційним підприємствами, під’єднатися до електронної системи охорони здоров’я, комп’ютеризуватися та укласти договір з НСЗУ.

Трансформація системи охорони здоров’я триває, аби досягти універсального охоплення медичними послугами всього населення України.

Пацієнт користується. НСЗУ платить.