Медична реформа в лікарнях Кривого Рогу

В Україні розпочалася реформа медичних закладів вторинного рівня. Запрацювати вона має вже у наступному році – так визначив Кабінет Міністрів України.

Кабмін визначив другу міську лікарню як базову для дорослих, а у восьмій створять дитячий медичний центр.

Світлина від Управління преси та внутрішньої політики виконкому Криворізької міськради.

Департаментом охорони здоровя Дніпропетровської ОДА сформований склад госпітальних округів області. У тому числі,  Криворізького госпітального округу. В його складі: Кривий Ріг, Жовті Води, Апостолівський, П’ятихатський, Криворізький, Софіївський та Широківський райони.

Базові лікарні округу, визначені Кабміном: друга, сьома та сімнадцята. Криворізька міська клінічна лікарня №8 у госпітальному окрузі має стати дитячею лікарнею інтенсивного лікування. Медична допомога дітям надаватиметься цілодобово та якісно.

Хто та як буде отримувати бюджетні кошти за медичні послуги, що зміниться для пацієнтів і що мають робити місцеві чиновники? Про це 13 серпня розповів заступник Міністра охорони здоров’я України Павло Ковтанюк.

Передусім більше не буде субвенцій, тарифних сіток і виплат за факт існування лікарні.

▪️ Медичні заклади, які планують отримувати кошти з державного бюджету, мають укласти контракти з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). У договорі будуть прописані тарифи за медичні послуги, що надаються. У випадку стаціонарної допомоги оплата буде передбачена за кожен пролікований випадок, а не за окремі процедури.

Наприклад, маємо пологи, до проведення яких залучені чимало медиків — лікар, акушерка, анестезіолог. Але всі вони працюють на одному випадку, за який лікарня й отримає кошти. Водночас, зарплата медиків буде залежати від умов внутрішнього договору в цій лікарні.

▪️ НСЗУ зважатиме на обсяги та якість надання різних медичних послуг і може відмовитися їх оплачувати, якщо медики виконують свою роботу дуже рідко. Наприклад, не будуть закуповувати послуги з лікування інсульту в лікарнях, де немає томографа, бо без нього лікувати небезпечний стан можна хіба що навмання.

▪️ Усі направлення будуть електронним. Це допоможе нарешті розуміти обсяги та попит на послуги спеціалізованої медичної допомоги та діагностики. Зараз фактично цих даних немає.

▪️ Що стосується грошей на ремонти та нове обладнання, то місцева влада (якщо вона є власником медзакладу) завжди була зобов’язана робити ремонти та купувати обладнання.

Водночас, медзакладам та їхнім менеджерам важливо розуміти, що робота з НСЗУ — це гарантія стабільного фінансування та можливість нарешті гідно оплачувати працю своїх співробітників.

➡️ Восени будемо вперше в історії України мати програму медичних гарантій

Вона передбачатиме послуги первинної, спеціалізованої амбулаторної та стаціонарної медичної допомоги, а також — екстреної, паліативної та реабілітації, які будуть оплачені коштами платників податків, а не пацієнтами з власної кишені.

Сімейний лікар стане ключем до наступних рівнів медичної допомоги — за потреби він даватиме направлення до спеціалізованого лікаря. Із цим направленням пацієнт може звернутися до будь-якого закладу, що має контракт з НСЗУ та обрати необхідну послугу.

Коли ж йдеться про хронічні хвороби — пацієнтів також буде вести сімейний лікар. Вузький спеціаліст буде призначати лікування та передавати цю інформацію сімейному лікарю. Якщо стан пацієнта зміниться — його знову направлять до вузького спеціаліста. Регулярно ходити до вузького спеціаліста з гіпертонією та гаяти час інших пацієнтів на виписування тих же ліків просто немає сенсу.

➡️ Потрапити до вузького спеціаліста без направлення сімейного лікаря можна буде за кількох обставин:

▪️ Коли вузький спеціаліст — психіатр, стоматолог чи гінеколог.

▪️ Коли стався екстрений випадок — НСЗУ оплачує всі необхідні послуги незалежно від наявності декларації сімейного лікаря. Врятоване життя понад усе.

▪️ Коли пацієнт самостійно звертається до лікаря. За такі медичні послуги пацієнт платитиме самостійно — у касу за офіційно затвердженими тарифами. НСЗУ не буде оплачувати самозвернення.

Справжні зміни — це завжди тривалий та складний процес. Досвід змін на рівні сімейної медицини дає впевненість, що у нас все вдасться, якщо кожен виконає свою частину роботи та відповідально користуватиметься своїм правами.