Медична революція – тандем держави та громади. На черзі – вторинка. ч.1

Успіх трансформації системи охорони здоров’я напряму залежить від місцевої влади.

Законодавство про місцеве самоврядування передбачає, що саме місцева влада відповідальна за забезпечення медичного обслуговування на відповідній території.

Місцева влада є власником закладів охорони здоров’я, НСЗУ – єдиним замовником і платником. НСЗУ є замовником, що оплачує закладам за медпослуги, які пацієнти отримують безоплатно. НСЗУ платить закладам кошти, а місцевій владі – дає можливості.

У студії ТРК “Рудана” 11 жовтня відбулася серйозна розмова з очільником міської медичної служби Костянтином Мурашко, завідуючою диспансерним відділенням Криворізького онкологічного диспансеру Любов’ю Чайченко та заступником головного лікаря міської клінічної лікарні №2 з хірургічної допомоги Сергієм Аксеньєвим.

Начальник міського управління охорони здоров’я Костянтин Мурашко нагадав, що на початку змін системи охорони здоров’я реформування вторинної ланки ставилося пріоритетним завданням. Але потім Міністерство охорони здоров’я свої плани відкорегувало та розпочало реформування з первинної ланки.

Реформування первинної ланки зроблено. На часі впровадження наступного етапу трансформації системи охорони здоров’я: передумовою цього є підготовка закладів охорони здоров’я до укладення договорів з НСЗУ в рамках впровадження програми медичних гарантій з 2020 року.

Забезпечити готовність медичних закладів до укладання договорів з НСЗУ – це завдання місцевої влади.  Криворізька місцева влада уважно ставиться до процесів трансформації у сфері охорони здоров’я.

 

Фінансування вторинної ланки галузі охорони здоров’я у 2020 році виключно за кошти національного бюджету буде здійснюватися тільки з Національної служби здоров’я України (НСЗУ)  Так званої медичної субвенції у 2020 році не буде. Тільки НСЗУ, як орган визначений державою, буде проводити фінансування закладів охорони здоров’я вторинного рівня. Це означає, що заклад буде отримувати кошти держави лише за умови підписання договору з НСЗУ. Ця служба визначила 3 кроки, без виконання яких угода між медичним закладом і НСЗУ підписана не буде.

 

По-перше, заклад або установа повинна автономізуватись, тобто перетворитися з комунального закладу або установи на некомерційне підприємство. Саме так і було зроблено з нашими центрами первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД). Костянтин Вітальєвич нагадав, що місто Кривий Ріг майже першим в Україні виконало всі умови НСЗУ та перейшло на державне фінансування. З 1 квітня 2018 року всі ЦПМСД перейшли на фінансування НСЗУ. Це і є автономізація закладу. Другий дуже важливий крок – комп’ютерізація лікарні. Це означає, що кожне робоче місце повинно бути обладнано комп’ютером і мати доступ до мережі Інтернет. І по-третє, заклад має отримати доступ до електроннної системи охорони здов’я через відповідну медичну інформаційну систему. Медична інформація про пацієнта, а саме інформація про надану медичну послугу буде перевірена НСЗУ. Якщо ця послуга була пацієнтом отримана, за неї надійдуть кошти. Ці три умови повинні бути виконані.

Наразі всі заклади вторинного рівня в Кривому Розі перетворені на комунальні некомерційні підприємства. Затверджені їх статути, визначені види діяльності. Перша умова НСЗУ виконана стовідсотково.

По-друге, на минулій сесії Криворізької міської ради у вересні місто, згідно вимог та заявок та розрахунків головних лікарів, виділило понад 11 млн. грн. для придбання відповідного обладнання, технічні характеристики якого повинні відповідати вимогам НСЗУ. Медичні заклади мають розмістити цю техніку на робочих місцях і впровадити медично-інформаційну систему для отримання доступу до електронної системи охорони здоров’я. Тоді заклад вийде на етап підписання договорів.

Профільним управлінням були поставлені завдання перед керівниками медичних закладів. Проведені апаратні наради під головуванням міського голови, визначені терміни, відповідні заходи. Все взято на контроль. З 1 квітня 2020 року фінансування медичних закладів буде проводитись лише за кошти НСЗУ. Тому медичним закладам поставлено завдання вийти на підписання угод з НСЗУ на 1 січня 2020 року, щоб ми розуміли, які кошти вони отримають, на які кошти ми можемо розраховувати та що потрібно робити в подальшому для оптимізації мережі й визначення маршруту пацієнтів. Лише коли знатимемо, куди цих коштів надходитить недостатньо, куди потрібно залучати додаткові кошти, зможемо виносити ці питання на засідання сесії, госпітальної ради. Чим раніше ця робота буде проведена, тим швидже матимемо розуміння, як розвиватиметься галузь у 2020 році.

“На зараз ми не ставимо питання про закриття будь-яких лікарень”, – підкреслив начальник управління охорони здоров’я. Він нагадав, що клікість скорочених у Кривому Розі ліжок аж ніяк не вплинула на якість надання медичної допомоги. У нас не закривалися заклади, не скорочувалися медичні працівники. Навпаки, маємо дуже великий дефіцит медичних кадрів.

За міською програмою ми планували відкрити 65 нових амбулаторій. Костянтин Мурашко висловив впевненість у реалізації цих планів.