Кір: все, що потрібно знати про вакцинацію дорослих

Україна лідирує за кількістю хворих на кір в світі. Тільки в 2018 році нею заразилися 35 тисяч чоловік, а з початку 2019 року – ще 25 тисяч.вакцинация

Лікарі б’ють на сполох і закликають робити щеплення. Це – єдиний спосіб захиститися від хвороби, від якої немає ліків.

  • Як і де зробити щеплення від кору?
  • Куди роблять укол і що можна їсти перед вакцинацією?
  • А як щодо сексу?

Відповідаємо на всі популярні питання про щеплення від кору для дорослих.

Що потрібно знати про кір

Епідемія кору раптово сповільнилася, але люди все одно помирають – МОЗ
Чому кір – це серйозно?
Кір – це вірусне захворювання, яке передається від хворої людини повітряно-крапельним шляхом під час чхання, кашлю або розмови. Цей вірус може жити в повітрі і на поверхнях ще 2 години після того, як хворий вийшов з приміщення.

Хвороба може проходити дуже важко і привести до інвалідності або навіть до летального результату.

Зазвичай щеплення від кору, а отже і імунітет від цієї хвороби, роблять в дитячому віці – в 12 місяців і в шість років. Але в Україні рівень вакцинації – вкрай низький.

Чи потрібно дорослим вакцинуватися від кору?
Так, в умовах спалаху кору, який зараз в Україні, дорослим необхідно вакцинуватися.

Дуже багато дорослих не захищені від кору – або тому що вони колись отримали щеплення тільки однієї дозою і, можливо, не виробили імунітет, або тому що вакцина неправильно зберігалася.

Зараз вакцина проти кору входить до складу комбінованої трикомпонентної вакцини КПК. Вона захищає одразу від трьох інфекцій – кору, краснухи та паротиту.

вакцинаЯк перевірити, чи є у тебе імунітет проти кору? Які аналізи потрібно здавати?

Якщо є доступ до вакцини, то ніяких аналізів здавати не треба, а треба просто прийти і зробити щеплення. Зайвим це не буде.

Перевірити, чи є у тебе імунітет до кору, можна, здавши аналіз крові на наявність імуноглобулінів IgG – це антитіла до вірусу кору.

Коли і за яких обставин робити щеплення дорослому проти кору не можна?
• Під час вагітності;

• якщо була серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу цієї вакцини, відома алергічна реакція на один з компонентів вакцини (наприклад, неоміцин)

• при гострому захворюванні з температурою вище 385 ° С;

• також не рекомендують вводити КПК людям з імунодефіцитом, СНІДом, при лікуванні препаратами, що пригнічують імунітет, наприклад, при хіміотерапії, вживанні великих доз стероїдних гормонів;

• слід почекати з щепленням, якщо пацієнт отримував препарати крові, так як вони можуть нейтралізувати дію вакцини;

• вакцину вводять дітям до шести місяців.

А ось застуда, “червоне горло” і нежить не є протипоказанням до вакцинації. Вакцину від кору можна вводити в один день з іншими вакцинами, наприклад, від дифтерії і правця – в різні ділянки тіла.

Чого не можна робити до і після щеплення – алкоголь, секс, чи є обмеження в їжі?

Ніяких обмежень немає. Не треба міняти звичайний спосіб життя.

Куди роблять укол? Боляче це?
Це звичайний укол. Дорослій людині радять робити в плече лівої руки, якщо він – правша. У місці введення вакцини може з’явитися місцева реакція – біль, почервоніння або припухлість, які зазвичай проходять швидко.

Вакцина КПК “не любить” прямих сонячних променів і спирту. Перш ніж робити ін’єкцію, потрібно почекати, поки з поверхні шкіри повністю випарується спирт або інші дезинфікуючі засоби, оскільки вони можуть відключити ослаблені віруси, які є у вакцині.

Яка вакцина є в Україні?
Це бельгійська вакцина “Пріорікс” і американська “М-М-Р II”. Їх для України закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).

Станом на 7 березня, в Україні було 1,2 млн доз цих вакцин. Вони є у всіх державних медичних установах, запевняють у МОЗ.

Чи безпечна вакцина від кору?
У МОЗ пояснюють, що вакцину КПК застосовують вже понад 50 років. За цей час було зроблено більш 500 млн щеплень в 100 країнах світу.

Вакцини, як і будь-які ліки, можуть викликати реакції, але серйозні реакції на вакцину – вкрай рідкісні, кажуть лікарі.

Імовірність серйозної алергічної реакції на вакцину КПК – це одна на мільйон щеплень. Тоді, як з тисячі людей, що заразилися на кір, одна людина помирає, одна захворіє енцефалітом, а 50 отримують важкі ускладнення, зазначили в МОЗ.

Однією з головних причин поширення кору на планеті Всесвітня організація охорони здоров’я називає недбалість і поширення неправдивих новин про вакцинах.

У 90-х роках побоювання викликало дискредитоване дослідження британця Ендрю Уейкфілда, в якому він стверджував, що існує зв’язок між вакциною проти кору, паротиту та краснухи (MMR) і аутизмом і захворюванням кишечника у дітей. Вейкфілд стверджував, що його висновки засновані на досвіді тільки 12 дітей, але жодне інше дослідження не змогло повторити отримані ним результати.

Згодом його видалили з медичного реєстру в Великобританії. Однак чутки про негативні наслідки імунізації продовжували поширюватися, що призвело до значного падіння рівня вакцинації по всьому світу.

вакцинаЯк перевірити, якісна вакцина і не порушувались умови її зберігання?

Ви можете попросити медсестру показати вам холодильник, де зберігаються вакцини, і термометр в ньому – температура повинна бути від +2 до +8 градусів.

Також можна подивитися термоіндикатори на флаконах з вакциною – вони виглядають, як квадрат всередині кола.

Якщо квадрат світліше кола, це означає, що вакцина в порядку, зберігалася при нормальній температурі і її можна використовувати.

 

 

 

 

Чи можуть щеплені люди захворіти на кір?

Якщо людину прищепили правильно і якісною вакциною, він не захворіє на кір. Але є люди, які не дивлячись на вакцинацію, не можуть виробити імунітет. Відсоток таких людей дуже незначний.

Захворіти можуть ті, кому ввели вакцину, яка зберігалася при неналежній температурі і втратила свої властивості.

До того ж, довідки про щеплення часто фальсифікують.

Як переносять кір дорослі, які ускладнення можуть бути?
Спрогнозувати або запобігти ускладненням від кору неможливо. Найчастіше це запалення легенів і енцефаліт (запалення головного мозку). Це тяжкі стани, які лікують у реанімації.

Навіть якщо ускладнень немає, ця хвороба важко переноситься. Людина “випадає з життя” мінімум на місяць.

На початку хвороби людям здається, що у них грип. Є температура, кашель, біль в очах. Через 5-7 днів з’являється висип, потім можуть бути блювота і діарея. Температура весь період висипань зазвичай до 40. Коли висип сходить, деякий час на шкірі зберігаються пігментні плями.

Як часто дорослим потрібно вакцинуватися?
Потрібно отримати дві дози вакцини з мінімальним інтервалом 28 днів. Лікарі кажуть, що це сформує імунітет проти кору на довгі роки, ймовірно, на все життя.

Чи пускають нещеплених людей за кордон?
Людей, які їдуть працювати або вчитися за кордон надовго, можуть попросити зробити додаткове щеплення. Такі прецеденти вже є.

На сайтах різних країн є рекомендації для людей, які в’їжджають в Україну, зробити додатково щеплення проти кору.

Як і де вакцинуватися дорослій людині в Україні?

За словами експерта МОЗ за напрямом “Інфекційні хвороби” Федора Лапія, щеплення від кору для дорослих в Україні – безкоштовні. Зараз в державних поліклініках вакцини від кору є як для дорослих, так і для дітей, зазначив пан Лапій.

Якщо в кабінеті щеплень кажуть, що вакцини немає, в МОЗ радять скаржитися керівнику медустанови. Якщо це не допоможе, то слід звернутися в департамент / управління охорони здоров’я у вашій області. За розподіл вакцин в межах області відповідає місцева влада.

Чи можна вакцинуватися після контакту з хворим?
У таких випадках також роблять вакцинацію. Це відповідає рекомендаціям ВООЗ. Таким чином імунна система починає “бігти наввипередки” з вірусом, виробляючи антитіла, пояснюють у МОЗ.

Чим швидше зроблена вакцинація, тим більша ймовірність уникнути хвороби або хоча б полегшити її перебіг.

Якщо людина контактувала з хворим на кір, краще вакцинуватися протягом перших 72 годин. Пізніше можна, але ефективність щеплення буде не такою високою.

https://www.bbc.com/ukrainian/features-russian-47567242