Декларація з сімейним лікарем

З прийняттям Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування» від 19.10.2017 року, в Україні почали діяти принципово нові правила взаємодії пацієнта з лікарем. Зокрема змінилися правила надання первинної медичної допомоги. Відтепер пацієнт має право обрати лікаря, якому він довіряє і в якого бажає обслуговуватись незалежно від свого місця проживання, підписавши з останнім декларацію. Проте, якщо з правами пацієнтів все зрозуміло завдяки роз’ясненням Міністерства охорони здоров’я,  то з лікарями ПМД не все так однозначно.

Відповідно до ст. 9 Закону, надавачам медичних послуг забороняється відмовляти у прийнятті декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та веденні пацієнта, зокрема, на підставі наявності у пацієнта хронічного захворювання, його віку, статі, соціального статусу, матеріального становища, зареєстрованого місця проживання тощо,  крім випадків, передбачених законодавством.

Що потрібно зробити, щоб підписати з лікарем «ПМД» декларацію

 

КРОК 1: Завчасно записатися на прийом до обраного лікаря за телефоном або в реєстратурі. Це зекономить час і дозволить уникнути живої черги.

КРОК 2: Взяти із собою паспорт, ідентифікаційний код і мобільний телефон. Якщо потрібно підписати декларацію для дитини до 14 років — також свідоцтво про народження дитини.

КРОК 3: Лікар введе персональні дані в електронну систему після чого одразу на мобільний надійде СМС з кодом. Повідомити цей код працівнику закладу.

КРОК 4: З електронної системи роздруковується декларація з персональними даними. Якщо потрібно — працівник закладу внесе зміни в системі та роздрукує декларацію ще раз.

Підписується два екземпляри роздрукованої декларації. Один — забирати з собою, інший залишаєти у лікаря.

КРОК 5: Лікар підтверджує декларацію власним електронним цифровим підписом і відправляє в електронну систему.

Пам’ятайтеЗвертайтеся до лікаря, якщо почуваєтеся погано. Не тягніть до останнього, записуйтеся на прийом завчасно, щоб зекономити власний час. Отримуйте направлення на аналізи, рецепти на «Доступні ліки» та інші медичні послуги.

В яких випадках надавач ПМД має право відмовити у прийнятті декларації.

Лікар набрав оптимальний обсяг практики ПМД, який, за загальним правилом, становить:

1800 – осіб на одного лікаря загальної практики – сімейного лікаря;

2000 –  на одного лікаря-терапевта; д

900 – на одного лікаря-педіатра.

Це така кількість пацієнтів, яка з одного боку забезпечить лікарю достойну оплату роботи, а з іншого – дозволить пацієнту отримати якісні медичні послуги.

При цьому, обсяг практики кожного лікаря зазначається в договорі про медичне обслуговування населення, укладеного між надавачем ПМД та НСЗУ.

Відповідно до п.2 ч. 2 Порядку, пацієнт має право обрати лікаря, який надає ПМД, за умови, що кількість пацієнтів, які вже обрали такого лікаря, не перевищує оптимальний обсяг практики, але тепер є можливість для лікаря укласти декларації понад оптимальний обсяг практики но вони будуть оплачені із застосуванням коригувальних коефіцієнтів – як інструменту для досягнення балансу між інтересами лікаря та пацієнта.

Трапляються випадки, коли неадекватна поведінка пацієнта (прихід на прийом в стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння, ігнорування приписів лікаря тощо) змушує лікаря шукати шляхи припинення взаємовідносин «пацієнт-лікар».

Відповідно до п. 8 ч. 1 Розділу IV Порядку вибору лікаря, підставою для припинення Декларації, окрім іншого, є подання заяви лікарем, який надає ПМД, про відмову від подальшого ведення пацієнта у зв’язку з тим, що пацієнт не виконує медичних приписів або правил внутрішнього розпорядку надавача ПМД, за умови, що це не загрожуватиме життю і здоров’ю населення.

У рамках первинної медичної допомоги пацієнти,які заключили декларацію гарантовано і безкоштовно можуть отримати:

1.Консультацію лікарем

2.Виписку рецептів

3.Аналізи (загальний аналіз крові/сечі, глюкоза крові, холестерин)

4.Дослідження (вимірювання артеріального тиску, електрокардіограма, вимірювання ваги, зросту, окружності талії, швидкий тест на вагітність, тропонін, ВІЛ, вірусні гепатити)

5.Також нічого не коштує ведення вагітності, планові огляди дитини, вакцинація за календарем щеплень ( від туберкульозу, поліомієліту,  дифтерії, правця, кашлюку, кору, паротиту, краснухи, гепатиту В, гемофільної інфекції).

6.Профілактичні огляди та аналізи для груп ризику семи захворювань (цукровий діабет, ВІЛ, туберкульоз, рак молочної залози, гіпертонічна хвороба та інші серцево-судинні захворювання, колоректальний рак та рак передміхурової залози).

7.Невідкладна та паліативна допомога, а також медичні довідки входять у пакет послуг.

З липня 2019 року безкоштовна діагностика у разі наявності декларації.

Згідно з планами міністерства, в Україні запрацює програма “Безкоштовна діагностика”.

В рамках цього проекту сімейний лікар, терапевт або педіатр отримають можливість видавати пацієнтам направлення на діагностичні дослідження. Для пацієнта вони будуть безкоштовними, оскільки їх вартість повністю сплатить НСЗУ.

Пацієнт зможе безкоштовно пройти обстеження внутрішніх органів, серця, легенів і найбільш поширених видів онкології у чоловіків і жінок. Безкоштовними стануть більш 50 діагностичних послуг: аналізи, кілька видів рентгенів і мамографія, кілька видів УЗД і ехокардіографія серця, дослідження новоутворень, а також ендоскопічні операції одного дня.

Варто наголосити, що загальноукраїнська кампанія з вибору сімейного лікаря триває.

Тому раніше зазначені медичні послуги сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів у комунальних медичних закладах для всіх пацієнтів залишаються безоплатні.

До червня 2019 року включно всі комунальні медичні заклади, де працюють сімейні лікарі, терапевти, педіатри, будуть отримувати оплати за договором з Національною службою здоров’я за пацієнтів, які не підписали декларації та проживають на території обслуговування медичного закладу.

Але навіть після цього пацієнтам, які не обрали свого сімейного лікаря або знаходяться у відпустці чи відрядженні, сімейний лікар, надасть безоплатно медичну допомогу у невідкладному стані. Це регламентується Наказом МОЗ №503 «Про затвердження Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та форми декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу».

Водночас сімейний лікар може запропонувати пацієнтові укласти з ним декларацію. Або якщо у нього вже достатня кількість пацієнтів – порадити укласти декларацію з іншим лікарем Центру первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД).