Попередження інфекційних хвороб, які передаються кровоссальними комахами

У 2017 році, вперше, після періоду зниження показників ураженості в Україні відзначили зростання показника захворюваності на педикульоз на 2,16%.

  • Всього було офіційно зареєстровано 15787 випадків, інтенсивний показник складає 37,07 на 100 тис. населення.
  • За 7 місяців 2018 року зареєстровано 8144 випадків захворювання на педикульоз і фтиріоз.

Окрім безпосереднього паразитизму, платтяні воші здатні переносити епідемічний висипний тиф, поворотний тиф, волинську гарячку. Висипний тиф називають хворобою воєн і революцій.

 

Як вберегтися від цих та інших небезпечних інфекцій? Про це йшлося в інтерв’ю завідуючої відділенням Криворізької інфекційної лікарні Людмили Ніколаєнко 28 вересня.

Педикульоз або завошивленість — це паразитування на людині комах вошей, що супроводжується свербежем і може призводити до специфічних захворювань шкіри.

Воші паразитують на людині, харчуються кров’ю людини, відкладають яйця-гниди, які приклеюють до волосся. Самка відкладає щодня 3-7 яєць, за все життя — від 38 до 120 яєць. Тривалість життя дорослих особин — 27-30 днів.

 

Різновиди педикульозу за місцем паразитування вошей:

  • головний — паразитування вошей на волосистій частині голови переважно на скронях, потилиці, тімені, а також у вусах, бороді (паразит — головна воша);
  • лобковий — паразитування цих комах у жінок: в ділянці лобка, у чоловіків: в паховій зоні, на волосяній частині живота, грудей, на вусах, а у дітей: на віях, і бровах (паразит — лобкова воша);
  • платтяний — паразитування вошей в складках одягу, білизни (паразит — платтяна воша).

 

Педикульоз має такі прояви:

  • свербіж шкіри в місці укусу воші,
  • дрібні сірувато-блакитні плями на шкірі,
  • наявність гнид у волоссі, неприємний запах.

Від моменту зараження до перших ознак хвороби може пройти кілька тижнів.

 

Шляхи передачі

Платтяні та головні воші передаються від людини до людини при безпосередньому контакті або через одяг, головний убір, предмети побуту (наприклад постільна білизна), гребінці, тощо.

 

Лобкова воша, як правило, передається з лобкового волосся під час статевого акту, але можлива також передача через речі (постільна білизна, спідня білизна тощо). Неможливо заразитися вошами від тварин, оскільки ці паразити видоспецифічні, тобто людські воші можуть жити тільки на людині.

Педикульоз можна дістати практично в будь-якому місці, де можливий тісний контакт однієї людини з іншою: в магазині, потязі чи іншому громадському транспорті і навіть у туалетах, лазнях, саунах, басейнах, спортивних роздягальнях. Більш того, воша може протягом 2-3 днів чекати на нового господаря.

 

Профілактика

Наявність педикульозу є загальною соціальною проблемою щодо здоров’я серед усіх вікових груп, особливо серед дітей шкільного віку.

Оскільки воші передаються від людини до людини, важливо дотримуватись правил гігієни, не користуватись спільною білизною, не спати на одній подушці тощо.

Існує багато способів позбавлення педикульозу (знищення вошей і гнид). Для цього зверніться до лікаря та використовуйте засоби, які він порадить. Важливо дотримуватися інструкції із застосування того чи іншого препарату та слідкувати за терміном його придатності.

 

Педикульозом і фтиріозом переважно уражені діти до 17 років – 92,5% (12280 випадків, показник 161,28 на 100 тис. населення). Педикульоз переважно виявляється серед дітей в організованих колективах (11337 випадків, що складає 92,32% від усіх уражених дітей). При цьому найбільш ураженими є учні спеціалізованих шкіл (шкіл-інтернатів), менше – учні загальноосвітніх шкіл та дитячих дошкільних закладів.

 

В Україні поширено усі три види педикульозу. Найпоширеніший – головний, частка якого серед уражених усіма формами залишається високою – 97,7 %. В той же час, реєструється платтяний та змішаний педикульоз.

Будьте уважні! Додержуйтесь правил особистої гігієни. У разі виявлення вошей або гнид звертайтеся за порадою до медичних працівників і невідкладно лікуйте педикульоз!