Я обіцяю своєму серцю

29 вересня – Всесвітній день серця 2018.

17 50 000 людей помирають щороку від серцево-судинних захворювань, включаючи серцеві захворювання та інсульти. Це третина всіх смертей на планеті та половина всіх смертельних випадків, пов’язаних з неінфекційними хворобами.

80% передчасних інфарктів та інсультів можна попередити за допомогою профілактики: здорового способу життя та своєчасного звернення до лікаря.

Ще 5 років тому в структурі загальної смертності українців захворювання серцево-судинної системи складали 66%, водночас у більшості європейських країн цей показник не перевищував 50%.

Смертність в Україні з причини інсульту була у чоловіків у 18, а в жінок в 14 разів вище, ніж у Швейцарії.

Сьогодні ситуація з раннім виявленням та лікуванням серцево-судинних захворювань  в Україні поліпшується. У рамках інформаційної кампанії “Здорове серце” розказуємо, куди звертатися по допомогу при підозрі на серцево-судинне захворювання, які аналізи та обстеження для українців із захворюваннями серця та системи кровообігу сплачує держава і який шлях має пройти пацієнт від першого виявлення хвороби до повного одужання.

Що робити при підозрі на наявність серцево-судинного захворювання?

Коли треба записатися на прийом до сімейного лікаря

  • Якщо у вас є щонайменша підозра на серцево-судинне захворювання, зокрема, біль у грудній клітці (відчуття тяжкості, тиску, печіння), який віддає у ліву руку чи шию, негайно зверніться до свого сімейного лікаря чи тервпевта.
  • У разі інтенсивного болю та інших симптомів інфарктучи інсульту – негайно телефонуйте 103.

Які обстеження можна пройти у свого лікаря

Ваш терапевт чи сімейний лікар за необхідності зробить кардіограму, проведе швидкий тест на тропонін для виявлення гострого стану (за наявності такого у медичному закладі), виміряє тиск та рівень цукру у крові. Також лікар може призначити додаткові аналізи, зокрема, розгорнутий аналіз крові, аналіз крові на холестерин тощо. Все це входить у гарантований пакет послуг первинної ланки, тому і є безоплатним для пацієнта.

Коли потрібне направлення на дообстеження

Якщо є підозра на наявність серцево-судинної патології, тервпевт чи сімейний лікар може направити пацієнта на консультацію до кардіолога або самостійно, згідно протоколу, в рамках доказової медицини, направити хворого на специфічні дообстеження, зокрема велоергометрію (ЕКГ під навантаженням), холетрівське добове моніторування ЕКГ тощо.

Спостереження у сімейного лікаря

За результатами обстежень встановлюється остаточний діагноз та визначається обсяг допомоги – медикаментозна терапія, що направлена на профілактику ускладнень (контроль рівня тиску та холестерину) та попередження прогресування захворювання. Пацієнт приймає ліки та проходить планові огляди у свого лікаря (терапевта чи сімейного лікаря), який контролює основні параметри здоров’я пацієнта.

Що робити у разі гострого стану

 

У разі виявлення у пацієнта гострого стану, він направляється на лікування до спеціалізованого кардіологічного відділення, де отримує необхідну кваліфіковану допомогу. Спершу йому проводять ангіографію, щоб уточнити діагноз. В екстреному випадку – ангіографія та подальше стентування – безоплатні для пацієнта.

Якщо ж гострого стану немає і хворого направив на обстеження сімейний лікар або кардіолог, то ангіографія та подальша операція зі стентування буде платною. Якщо стент встановити неможливо, пацієнта направляють у кардіохірургію Криворізької міської лікарні №9, де йому зроблять відповідну операцію – аорто-коронарне шунтування або інше.

Після виписки пацієнти найчастіше перебувають під наглядом сімейного лікаря чи терапевта (а за потреби – і кардіолога), проходять профілактичну терапію.

 

 

ЧОМУ ВАРТО ЗВЕРТАТИСЬ ДО ЛІКАРЯ ПРИ НАЙМЕНШИХ ПІДОЗРАХ НА ХВОРОБУ СЕРЦЯ:

Існує міф, що серйозні проблеми з серцем чи судинами мають супроводжуватись пекельним болем. Насправді, це не завжди так. Через цей міф тисячі людей помирають чи отримують інвалідність.

 

Якщо ви вкрай рідко відчуваєте дискомфорт у ділянці серця чи спростерігаєте інші, малозначущі, на ваш погляд, симптоми, – зверніться до свого терапевта чи сімейного лікаря. Це може врятувати життя.

 

Всесвітній день серця це життєво важливий інформаційний привід, який ми можемо використовувати для підвищення обізнаності та заохочення окремих людей, сімей, мііської громади та влади до вжиття заходів зараз. Разом ми маємо можливість знизити тягар і передчасну смерть від серцево-судинних захворювань, допомагаючи людям скрізь жити довше, краще, здоровим життям.

 

Дайте обіцянку своєму серцю!

Обіцянку готувати та їсти більш здорову їжу, робити більше фізичних вправ і заохотити ваших дітей бути більш активними, не курити й допомогти вашим близьким зупинитися. Обіцянку як професіонала охорони здоров’я, зберегти більше життів. Обіцянку як політика для реалізації плану дій з боротьби з НІЗ.

Просту обіцянку … для мого серця, для вашого серця, для всіх наших сердець.

Серцево-судинні захворювання є найбільшим у світі убивцею сьогодні. Але це не повинно так бути. Зробивши лише кілька незначних змін у нашому житті, ми можемо зменшити ризик серцевих захворювань та інсульту, а також покращити якість життя та подати хороший приклад майбутньому поколінню. Це про те, щоб сказати собі, людям, про яких ви турбуєтеся, та окремим людям у всьому світі: «Що я можу зробити зараз, щоб піклуватися про МОЄ СЕРЦЕ … І ВАШІ СЕРЦЯ?”

Поділіться новиною з друзями і нехай здорових сердець буде якомога більше, адже кожен поштовх серця – безцінний!