6 жовтня – Всесвітній день стомованих хворих

Мета відзначення Всесвітнього дня стомованих хворих – роз’яснення медичних і соціальних аспектів реабілітації та адаптації стомованих людей. 05.10.2018р. лікар-онколог відділення абдомінальної хірургії Криворізького онкологічного диспансеру Едуард Магілат виступив з цього приводу перед журналістами міських ЗМІ.

  • Колоректальний рак займає 4 місце в структурі онкологічної захворюваності.
  • Щороку в світі виявляють 400тис. нових випадків цього захворювання.
  • В Україні живе 30 тисяч людей зі стомою.
  • За 2017 рік у Криворізькому онкодиспансері проведено 42 операції з накладенням стоми, за 9 місяців 2018 року – 30 таких операцій. Операції з накладанням стоми здійснюють і в інших лікувальних закладах.

Колостомія необхідна для деяких людей з раком товстої кишки. Подібні отвори – стоми вимушені створювати хірурги й при лікування онкологічних захворювань сечового міхура та деяких інших органів. Знання того, чого можна очікувати та як налаштуватися, допомагає пацієнтам і їхнім близьким швидше адаптуватися до нових реалій після операції.

Колостомія може бути виконана, якщо рак ушкоджує частину товстої кишки  до такого ступеню, що вона не може виконувати свою роботу з фільтрації рідин. В цьому випадку хірург робить отвір в черевній порожнині. Отвір, до якої підключений товстий кишечник, називається колостомою.

Для тих, хто має колостому через операційне лікування раку товстої кишки, більшість колостом є тимчасовими. Це означає, що кишечник буде повторно прикріплений на своє природнє місце пізніше із видаленням колостоми.

Деяким людям легко адаптуватися до життя з колостомою, та це не так просто для інших.

«Як тільки ви звикнете до цього, все в порядку, – каже лікар-хірург своєму пацієнту, – це буда рятувальна операція для вашого життя». більшість таких пацієнтів очікують перспективи реконструктивної операції в майбутньому.

Життя з колостомою не сильно відрізняється від попереднього після хірургічного лікування раку товстої кишки. Люди зі стомою можуть працювати, грати й насолоджуватися життям. Кому вони розповідатимуть про це, повністю залежить від їхньої волі. Дуже малоймовірно, що хтось дізнається, якщо стомована людина сама цього не скаже.

Дієта та насолода вашої їжею. Зазвичай не існує певної дієти після колостомії, але деякі люди можуть виявити, що певні продукти викликають вироблення більшої клькості газу або більше здуття живота, ніж інші. Зазвичай для пошуку того, що підходить саме для конкретної людини, потрібно трохи проб і помилок. Варто лише уникати великих шматків сирих фруктів і кукурудзи, щоб уникнути блокування відкриття колостоми.

Особиста гігієна. Як тільки колостома заживе, немає причин не купатися та не приймати душ, як вам подобається.

Працюй і грай. Найкраще проконсультуватися з вашим лікарем. Є кілька речей, які ви більше не можете робити. Зазвичай підняття важких речей і важкі заняття спортом не заохочуються.

Одяг. Незалежно від того, чи є людина зі стомою послідовником модних тенденцій або кимось, кому просто подобається комфортний одяг, колостомія не повинна впливати на вибір одягу. Для зручності  можна уникати поясів на рівні стоми або вузьких смуг трохи вище. Але якщо предмет одягу зручний, і вам це подобається, продовжуйте надягати його.

Подорожі.  Немає причин, за яких ви не можете подорожувати світом.

Сексуальна активність. Ще одна проблема для багатьох пацієнтів з новими колостомами – сексуальна активність. Відновлення сексуальності може здатися трохи важким для деяких людей. Не поспішайте, поговоріть зі своїм партнером, попросіть поради у вашої медсестри або сімейного лікаря та проявіть креативність. Якщо це викликає занепокоєння, ваша сумка може бути захована сексуальним одягом або білизною.

Пристосування до колостомії може здатися важким переважно спочатку, але воно зазвичай стає другою натурою. Нагадайте собі, що ця частина успішного лікування раку товстої кишки може додати багато років до вашого життя – сподіваємося, щасливого, здорового та повноцінного.