Головне меню

Службова інформація

Форма авторизації

Головна сторінка -> Головна сторінка -> Оголошення -> 28 вересня - Всесвітній день боротьби зі сказом


28 вересня - Всесвітній день боротьби зі сказом Друк
Рейтинг: / 0
НайгіршеНайкраще 
Головна сторінка - Оголошення
Четвер, 28 вересня 2017, 14:40

   Сказ є інфекційною вірусною хворобою, яка після появи клінічних симптомів майже завжди закінчується смертельним результатом. У майже 99% випадків передача вірусу сказу людям походить від домашніх собак. При цьому сказ може вражати і домашніх, і диких тварин. Інфекція передається людям через укуси або подряпини, зазвичай за допомогою слини.

      Сказу можна запобігти за допомогою вакцинації. 

__copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy

    Щороку більше 15 мільйонів людей у всьому світі проходять вакцинацію після укусу. Це дозволяє запобігти сотням тисяч смертей від сказу щорічно.

 

  •   У переважній більшості випадків смерті людей від сказу джерелом інфекції виступають собаки, на яких припадає до 99% всіх випадків передачі сказу людям.
  •   Ліквідації сказу можна досягти шляхом вакцинації собак і профілактики укусів.
  •  Від цієї інфекції щорічно вмирають десятки тисяч людей.
  •  40% людей, які зазнали укусів тварин з підозрою на сказ, складають діти у віці до 15 років.
  •   Негайне, ретельне промивання рани від укусу водою з милом після контакту з імовірно скаженою твариною відіграє вирішальну роль і може врятувати життя.
   __copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy
 
    Інкубаційний період сказу зазвичай триває 1-3 місяці, але може варіюватися від 1 тижня до 1 року в залежності від місця проникнення вірусу та вірусного навантаження.
   Початкові симптоми сказу:
  •  підвищення температури
  •  біль,
  •  незвичайні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування або печіння (парестезія) в місці рани.
   З поширенням вірусу по центральній нервовій системі розвивається прогресивне смертельне запалення головного та спинного мозку.
  У людей з буйним сказом з'являються ознаки гіперактивності, порушенаповедінка, гідрофобія (водобоязнь), іноді аерофобія (боязнь протягів або свіжого повітря).
  Смерть настає через кілька днів в результаті зупинки серця та дихання.
  Паралітичний сказ протікає менш драматично та зазвичай довше, ніж буйна форма. М'язи паралізуються поступово, починаючи з місця укусу або подряпини. Повільно розвивається кома, та в кінцевому підсумку настає смерть. 
   Хоча існують ефективні вакцини та імуноглобуліни проти сказу, призначені для людей, вони не завжди є в наявності та не завжди доступні нужденним. Жертвами часто опиняються діти у віці від 5 до 14 років. З огляду на, що середня вартість курсу постекспозіціонной профілактики (ПЕП) сказу може становити 40 доларів США, таке лікування може являти собою катастрофічний фінансовий тягар для постраждалих сімей.
    Вакцинація собак є найрентабельнішою стратегією профілактики сказу у людей. Вакцинація собак призводить до скорочення смертності людей від цієї хвороби та знижує потребу в ПЕП як компоненті медичної допомоги пацієнтам, постраждалим від укусів собак.

  Інформування про поведінку собак і профілактика укусів серед дітей і дорослих можуть знизити захворюваність на сказ серед людей і фінансовий тягар, пов'язаний з лікуванням при укусах собак.  Медичні працівники, освітяни та громадські організації мають поширювати інформацію про відповідальне володінні тваринами, профілактику укусів собак і негайні заходи після укусу. 

 

   Джерелом збудника сказу можуть бути лисиці, коти, собаки, свійські сільськогосподарські тварини, а також кажани. Найчастіше кусають собаки, рідше кішки та дикі тварини. Більшість укусів тварин слід вважати небезпечними в плані зараження сказом, тому що на момент укусу тварина може не мати зовнішніх ознак захворювання.

   Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки, насамперед, втрата відчуття страху. Звірі втрачають обережність і навіть вдень з'являються в населених пунктах, нападають на людей і тварин. Виділення вірусу зі слиною у тварин починається за декілька днів до розвитку клінічних ознак хвороби і триває протягом усього періоду захворювання.

   У собак інкубаційний період триває від 2 до 8 тижнів. Потім послідовно собака стає неспокійною, ховається від людей, з'являється водобоязнь і слинотеча та через 1-3 дні тварина кидається на людей, майже не гавкає або гавкає з подвиванням. Морда покрита густою слинної піною. У судомах паралічу тварина гине.

   Збудник захворювання в холодну пору року довго зберігається в неприбраних трупах тварин, що загинули від сказу. Для виникнення захворювання у людини має значення місце укусу та характер ран. Особливо небезпечні укуси в голову, обличчя та кисті рук, тобто місця, близькі до спинного та головного мозку.

 

    Якщо Вас вкусила домашня тварина, не зволікайте ані хвилини! Єдиним захистом від хвороби є щеплення, причому воно не має протипоказань.

  

   З'ясуйте ім'я та адресу його господаря. Це необхідно для того, щоб ветеринар міг спостерігати за станом тваринного протягом 10 діб з моменту укусу. Якщо тварина протягом цього часу залишається здоровою, для потерпілого небезпеки зараження сказом вже не існує, отже необхідності в проведенні антирабічних щеплень немає.

  Щоб запобігти захворюванню на сказ

• не контактуйте з бездомними та дикими тваринами, розповідайте дітям про небезпеку таких контактів;

• не провокуйте тварин на укуси: не намагайтеся годувати, надавати допомогу невідомим, бездомним тваринам, дражнити їх;

• уникайте скупчень бездомних собак;

• при укусі або ослиненні підозрілою твариною промийте рану водою з милом, краї рани обробіть розчином йоду;

• своєчасно робіть своїм домашнім тваринам щеплення проти сказу.


 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити