Головне меню

Службова інформація

Форма авторизації

Головна сторінка -> Головна сторінка -> Оголошення -> «Гроші йдуть за пацієнтом» - суть зміни фінансування служби охорони здоров’я


«Гроші йдуть за пацієнтом» - суть зміни фінансування служби охорони здоров’я Друк
Рейтинг: / 0
НайгіршеНайкраще 
Головна сторінка - Оголошення
Четвер, 20 липня 2017, 00:36

Інтерв’ю заступника начальника управління охорони здоров’я виконкому Криворізької міської ради Олександра Лук’яненка та головного лікаря міської лікарні № 16 Ігоря Криштопи Ігорю Коненку:

- На минулому тижні Верховна Рада прийняла за основу Закон про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів. Державні гарантії будуть надані за принципом «Гроші йдуть за пацієнтом». Чи можете Ви пояснити суть цих кроків?

 

Screenshot_4

 

- Прийнято перший закон на виконання концепції реформи служби охорони здоров’я, яку Кабмін затвердив у листопаді минулого року. Необхідно підкреслити, що реформа усієї системи охорони здоров’я на відміну від пілотних проектів торкнеться не лише лікувальних закладів і мешканців нашого міста, - вона буде одночасно починатися в усій Україні.

Реформа, як і в пілотному варіанті, йтиме за декількома напрямками. Основний напрямок – це, безумовно, реформа первинної медико-санітарної допомоги.

Наступним етапом буде реформування стаціонарної медичної допомоги другого та третього рівня. Реформа розрахована на 3 роки з 2018 по 2020. За цей час заплановано впровадити обов’язкове медичне страхування.Розпочнеться реформа з 1 січня 2018 року саме із первинної медико-санітарної допомоги. Кожен громадянин України з паспортом та ідентифікаційним кодом повинен буде обрати собі лікаря – сімейного або терапевти чи педіатра. Незалежно від того, де цей лікар працюватиме – в державній поліклініці, в комунальному закладі, приватній клініці або як фізична особа – підприємець. Головне, аби ця людина, якщо вона працює не у комунальному або державному закладі, мала медичну ліцензію та була зареєстрована.Коли людина обере для себе лікаря первинної ланки, тоді Національна служба охорони здоров’я України, яку планують створити до початку реформи, фінансуватиме лікаря за кількістю закріплених пацієнтів.

 

Screenshot_5

 

Ключова функція сімейного лікаря — підтримувати здоров’я своїх пацієнтів. Будь-яка інша робота буде мінімізована. У випадку, якщо сімейний лікар вирішить розпочати приватну практику, оплата буде надходити на його рахунок напряму, оминаючи посередників. Це дозволить створити просту, прозору та зрозумілу для всіх систему.

Технічним оператором перерахування бюджетних коштів стане прозора страхова агенція, що здійснюватиме документообіг з лікарями. Запровадження нових податків чи страхових внесків не передбачається.


- Чи правда, що з початком реформи люди матимуть ходити на прийом до лікаря з грошима та оплачувати певні послуги?

- Це абсолютна неправда. Планується, що вже зараз із наших спільних податків, які ми платимо не лише з заробітної плати, але й купуючи продукти та інші товари через податок на додану вартість, Державна служба охорони здоров’я України зможе виділити по 240 грн на людину на рік. Нещодавно в Кабінеті Міністрів України відбулося обговорення проектів фінансового документу на найближчі 3 роки. Міністерство підтримало на 3 роки збільшити фінансування медичної реформи на 25 млрд. грн., тому 240 грн. на особу – це стартова сума.

- Чи більше отримуватимуть самі лікарі?

- Ці 240 грн., які виділяються на людину, будуть, обминаючи усі проміжні ланки, приходити прямо до лікаря. Визначено, що максимальна кількість пацієнтів на одного лікаря 2000 осіб. Не складно перемножити, - отримаємо суму, якої, за розрахунками авторів реформи, буде достатньо на достойну зарплату – від 20 до 25 тис. грн. і забезпечення певних гарантованих обсягів медико-санітарної допомоги. Слід розуміти, що до цієї суми, яка буде прописана для кожного виду захворювань, входитиме і медичне обстеження, й витратні матеріали, і зарплата. Тобто, за заявою держави, людина на первинній ланці гарантованої медико-санітарної допомоги буде забезпечена на 100%.

- Враховуючи економічну та політичну ситуацію в країні, чи на часі зараз така реформа медичної галузі? Чи зможемо ми її провести, якщо інші реформи поки пробуксовують?

Відповів головний лікар Криворізької міської лікарні № 16 Ігор Криштопа:

 

Screenshot_6

 

- Безперечно, сама концепція має право на життя, ще й надто, вона випробувана практично не лише в усіх цивілізованих державах, але й пройшла вже обкатку навіть у пострадянських країнах. У Латвії була аналогічна українській ситуація з медициною, в Литві, Естонії тощо.

Незаперечно, сама картинка, яку нам пропонує МОЗ, дуже приваблива. Проте, як будь-який проект, і цей має масу підводного каміння. Наприклад, що таке 240 грн. на рік на одного пацієнта? Помножимо на кількість пацієнтів і отримаємо трохи більше 45 тисяч на рік на амбулаторію. Але ж лікареві потрібно буде з цих грошей утримувати медсестру, самому отримувати зарплату, купувати обладнання, реактиви та інші витратні матеріали для проведення аналізів… Погодьтеся, ці гроші за теперішніх цін, як мені видається, не компенсуватимуть всі затрати. Отже лікар не зможе отримувати ті захмарні гроші, які йому обіцяє МОЗ. В перспективі, коли країна стане на ноги, матиме розвинену промисловість і, відповідно, відрахування на медицину зростуть, тоді так.


Наведу як приклад для розуміння: У нас заплановано акумулювати усі гроші, які виділятимуться на кожного пацієнта, в Національній службі здоров’я. Загальна на всіх сума у нас дорівнює 80 млрд. грн. Для порівняння у Великій Британії – 180 млрд. фунтів стерлінгів. Природньо, там лікареві не просто вигідно, а він кістками лягатиме, аби пацієнт йшов до нього!

Відверто кажучи, я не вірю, що лікарі отримуватимуть зарплату по 25 – 30 тисяч. Це пов’язане саме з тим, що я знаю реалії життя. Бажання кращого, звісно, є, і оптимізм у мене пробивається крізь мій життєвий песимізм, проте будемо реалістами, - складності будуть.

Реформа медичної галузі розпочнеться з 1 січня 2018 році. Дай боже, щоб усе йшло нормально і все задумане вдалося.