Головне меню

Службова інформація

Форма авторизації

Головна сторінка -> Головна сторінка -> Оголошення -> Берегти кожне життя!


Берегти кожне життя! Друк
Рейтинг: / 0
НайгіршеНайкраще 
Головна сторінка - Оголошення
Неділя, 18 червня 2017, 12:13

12 червня прес-конференція головного спеціаліста управління охорони здоров’я виконкому Криворізької міської ради Тетяни Желязкової та головного лікаря Межрегіональногоцентру медичної генетики та пренатальної діагностики Миколи Веропотвеляна була присвячена впровадженню сучасних методів діагностики та лікування дітей в Кривому Розі.

 

Screenshot_1

 

Тетяна Желязкова розповіла про тенденції демографічної ситуації. Україна - це країна, яка не завершила демографічний перехід до сучасного типу демографічного відтворення. Сучасний тип - це низька народжуваність і низька смертність. Народжуваність у нас низька, та, на жаль, ще далеко не низька смертність. Ми відстаємо від розвинених країн за тривалістю життя на 10-12 років.

- Скільки потрібно народжувати, щоб покоління батьків замістило покоління дітей?

- В середньому при сучасному рівні дитячої та підліткової смертності потрібно, щоб кожна жінка за своє життя народила 2,15 дитини. У жодній країні Європи цей коефіцієнт не перевищує 2. В Україні зараз цей показник приблизно дорівнює 1,5.

Тенденції та рівень народжуваності в Україні цілком відповідають європейському, а це значить, що значних резервів для довготривалого та стійкого зростання немає.

 

Screenshot_2

 

Особливо важливим показовим є рівень перинатальної смертності. Вік і стан здоров’я жінки, наявність абортів в анамнезі, кількість пологів, умови її праці та життя, матеріальне становище, якість і рівень медичної допомоги - всі ці фактори впливають на цей показник.

Відомо, що перинатальний період визначає потенціал здоров’я людини на все подальше життя, а перинатальна патологія зумовлює більшість дитячих захворювань. Ускладнення при пологах, спричинені недоношеністю вагітності, асфіксією і пологовими травмами, належать до провідних причин смерті новонароджених і дітей грудного віку.

Ускладнює сучасну демографічну ситуацію й те, що більшість людей репродуктивного віку обмежуються народженням однієї дитини в сім’ї. Криворізькі жінки відкладають народження первістка на вік 27-30 років, надаючи пріоритет професійній кар’єрі та забезпеченню економічної незалежності. Жінка до моменту народження дитини має необхідні знання, в сім'ї створені більш-менш нормальні умови, батьки більш усвідомлено приймають всі рішення щодо народження та виховання. У освічених матерів діти менше хворіють і рідше вмирають. Звичайно, освічена жінка вкрай рідко народжує 5 дітей. Але, якщо чесно, і неосвічена не надто хоче стільки народжувати.

Звісно, медики віддають перевагу більш раннім народженням (у 20-24 роки). Молодажінка рідше страждає на якісь хронічні захворювання, отже має більше шансів без проблем виносити і народити здорове дитя. Але, в більшості європейських країн жінки народжують після 30 років.

Кількість пологів у Кривому Розі, як і в державі, помітно залежить від соціально-економічної ситуації: у складному 1999 році відбулося 5,5 тис. пологів, у 2006 – 8тис., у 2016 – 7,5тис.

  • 15% вагітностей не закінчується народженням дитини.

  • 86% репродуктивних втрат припадає на перший триместр вагітності.

  • 50% причин смерті дітей до 1 року – перинатальнапатологія.

  • У віковій структурі дитячої смертності більшість припадає на перший рік життя.

Сучасна діагностика під час вагітності дозволяє не лише вчасно виявити вади розвитку плоду, органічні ураження, гемолітичну хворобу немовлят але й в деяких випадках попередити важкі порушення здоров’я майбутньої дитини.

Про найпоширеніші причини репродуктивних втрат розповів Микола Веропотвелян. Це і тромбофілії, і аутоімунні захворювання, ендокринні порушення, вроджені вади розвитку, хромосомні та інфекційні захворювання. Вроджені аномалії зумовлюють 28% дитячої смертності в Україні, в Кривому Розі цей показник вдалося знизити до 17%.Здоров’я майбутньої дитини залежить не лише від здоров’я її батьків, але й від стану здоров’я бабусі. Саме тому слід зважено планувати час народження бажаної дитини, готуватись до зачаття, ретельно перевіривши здоров’я майбутніх батьків.

Преконцепція(від англсonception - запліднення яйцеклітини) означає підготовку до вагітності. Останнім часом все частіше в кабінеті акушера-гінеколога з'являються подружні пари з проханням дати рекомендації щодо зачаття майбутнього спадкоємця. Під цим мається на увазі виявлення можливої ​​наявності у подружжя різної патології, що перешкоджає настанню вагітності або ускладнює її перебіг: урогенітальних інфекцій, гормональних порушень, деяких захворювань , генетичних аномалій тощо. Цілком раціональним є завчасне та якомога повніше усунення виявлених патогенних факторів.

Підготовка до вагітності повинна включати:

1. Консультації лікарів-спеціалістів різного профілю для виявлення і лікування хронічних захворювань.

2. В окремих випадках консультацію медичного генетика. Особливо бажана така консультація, коли вік майбутньої матері старше 30 року, майбутній батько старше 40, а також при наявності в анамнезі народження дитини з вродженими вадами розвитку, мимовільних абортів (особливо на ранніх термінах вагітності), будь-якого пороку розвитку водного з подружжя, при наявності в сім'ях будь-якого спадкового захворювання, родинних стосунків між подружжям.

3. Виявлення та лікування гінекологічних захворювань.

4. Виявлення та лікування рецидивних форм генітальногогерпесу.

5. Обстеження для виявлення інфекцій, які передаються статевим шляхом.Вчасне звернення до лікаря дозволяє пройти необхідні обстеження під час вагітності в оптимальні терміни. Так на 11-14 тижні жінкам рекомендують зробити УЗД та пройти біохімічний скринінг спадкових захворювань. У 2016 році 94% вагітних у Кривому Розі стали на облік у лікаря до 12 тижнів вагітності.

До Криворізького медико-генетичного центру – високоспеціалізованої установи ІІІ -ІV рівня медичної допомоги звертаються вагітні жінки з 6 областей України. В закладі щороку виявляють понад 500 вроджених вад розвитку, визначають вид патології та інформують сім’ї. Подальше рішення щодо збереження вагітності приймає сім’я. 35 вагітностей у терміні до 22 тижнів щороку перериваються у Кривому Розі через виявлені важкі вади розвитку плоду, яким неможливо запобігти на сучасному рівні розвитку медицини.

Микола Петрович докладно пояснив механізм формування резус-конфлікту матері та плоду і розповів про внутрішньоутробне переливання крові – єдиний спосіб врятувати життя дитини в такому випадку. Цю надскладну сучасну медичну технологію успішно освоїли в керованому ним закладі. Подружжю з такою проблемою більше немає потреби шукати можливість такої операції за кордоном.

Іншим прикладом успіху розвитку фетальної медицини є операції з видалення спиномозкої грижі до народження дитини.

Журналісти криворізьких ЗМІ дізналися про досягнення Криворізького міжрегіонального центру медичної генетики та пренатальної діагностики в розвитку скринінгу та лікування орфанних (рідкісних спадкових) захворювань у Кривому Розі. З 80-х років в нашому місті здійснюється скринінг на фенілкетонурію. Без корекції харчування діти з цим захворюванням приречені на втрати інтелекту. Спеціальне харчування для хворих на фенілкетонурію дітей в Кривому Розі фінансує міський бюджет. За кошти міського бюджету виділяють і матеріальну допомогу батькам. «Таких діток у місті всього 14, але берегти потрібно кожне життя», - сказав Микола Петрович.

З 2005 року саме в Кривому Розі вперше в Україні було запроваджено скринінг на гіпотеріоз та адреногенітальний синдром.

«На жаль, через відсутність централізованих поставок необхідних реактивів уже 2 роки, як зупинено проведення скринінгу на муковісцедоз, адреногенітальний синдром та фенілкетонурію, - пояснив головний медичний генетик Олег Аксентьєв. - Поновлення поставок діагностичних наборів МОЗ України обіцяє у ІІІ кварталі поточного року».