4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку

Як змінюються підходи до виявлення онкологічних хвороб і лікування раку

Щороку близько 140 тисяч українців вперше дізнаються про виявлене в них онкозахворювання. Наразі на обліку – майже 1 млн людей з онкологічною патологією, які успішно пройшли лікування і знаходяться в ремісії.

За даними Криворізького онкологічного диспансеру в нашому місті торік у порівнянні з 2017 р. зросла захворюваність: на  рак молочної залози, передміхурової залози,  шийки матки,  шлунку,  ободової кишки зменшилась захворюваність: на рак легень,  тіла матки,  прямої кишки,  сечового міхура. 

“У цьому році рішенням сесії міської ради виділено 2,8 млн гривень для перезарядки гама-установки, яка використовується у відділенні променевої терапії для лікування онкологічних захворювань. Це обладнання вкрай необхідне для лікування. У двадцять першому сторіччі без сучасних методів лікування та діагностики перемогти онкологічні захворювання просто неможливо”, – сказав начальник управління охорони здоров’я виконкому Криворізької міської ради Костянтин Мурашко.

Розповідаємо детально, чому, як часто та де варто проходити онкоскринінги, що робити у разі хвороби.

Картинки по запросу фото Всесвітній день раку 2019Профілактика та виявлення онкозахворювань

Попердження хвороб і раннє виявлення є одними із ключових завдань трансформації охорони здоров’я. Це особливо актуально для онкозахворювань, адже більшість форм раку можна вилікувати на початкових стадіях. Наприклад, рак молочної залози на I стадії виліковний у 95% жінок. Натомість кожній четвертій жінці в Україні рак грудей діагностують вже на ІІІ-ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується. Схожа ситуація і зі здоров’ям чоловіків: у 21% випадків рак простати виявляють вже на метастатичних стадіях.

Щоби не допустити таких ситуацій – вчасно проходьте профілактичні огляди у свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Це дуже важливе право пацієнта, нехтування яким може призвести до тяжких наслідків.

Ваш лікар вчасно виявить ризики для здоров’я, допоможе відкоригувати спосіб життя, а за потреби – направить на аналізи, до вузькопрофільних спеціалістів. Додатково лікар здійснює оцінку ризиків захворювань і розробляє індивідуальні програми спостереження за здоров’ям.

Якщо ви у групі ризику – “Порядок надання первинної медичної допомоги” передбачає профілактичні огляди та аналізи. Серед них –  на рак молочної залози з 50–69 років, з 40 — при факторах ризику, на колоректальний рак  для жінок і чоловіків старших 50 років, на рак передміхурової залози з 40 років залежно від ступеню ризику.

Крім того, з липня цього року запрацює програма “Безкоштовна діагностика”. За направленням вашого сімейного лікаря насправді безоплатно можна буде отримати 54 діагностичні та лікувальні послуги, серед яких обстеження на найрозповсюдженіші види онкозахворювань у чоловіків і жінок, а також видалення новоутворень: м’яких тканин і шкіри, у носі, гортані, вухах.

Тож якщо ви помітили будь-які зміни у своєму здоров’ї – негайно зверніться до свого сімейного лікаря чи терапевта!

 

Лікування онкозахворювань

Комунальний заклад «Криворізький онкологічний диспансер» Дніпропетровської обласної ради» надає спеціалізовану допомогу мешканцям м. Кривий Ріг та  Апостолівського, Криворізького, Софіївського,  Широківського районів загальною чисельністю близько  800 000 осіб. Трансформація третинної ланки, а саме онкологічної допомоги, запланована на 2020 рік. Саме тоді почнуться системні зміни в таких закладах. Але вже зараз зроблено великий поступ у забезпеченості онкохворих пацієнтів необхідними ліками.

Ліки для дітей з онкологією вже другий рік поспіль забезпечуються майже на 100% з Державного бюджету, а  за напрямами «доросла онкологія» та «онкогематологія» у 2019 році закладено коштів в державний бюджет більше, ніж у 2018 році.

Так, на дитячу онкологію в державному бюджеті 2019 року закладено 631 млн грн, а на дорослу – 1,3 млрд грн. У минулому році оптимізація процесів дозволила вдвічі збільшити фінансування дорослої онкології: завдяки ефективності державних закупівель через міжнародні організації до передбачених за цим напрямом  709 млн грн вдалося додати ще 910 млн грн. Закупівлі на загальну суму близько 1,6 млрд грн дозволяють забезпечити високий відсоток покриття потреби в препаратах, що наявні в державних закупівлях.

Програма онкології загалом стала одним із найуспішніших прикладів, де забезпеченість ліками значно зросла. 90% препаратів з програми дорослої онкології сьогодні закуповують дешевше ніж 2014 року.

Завдяки ефективності державних закупівель через міжнародні організації за чотири роки вдалося значно розширити кількість позицій, які закуповує держава для лікування онкохворих. Це означає, що ще більше українців отримали дороговартісні препарати безоплатно. За даними Центру протидії корупції, кількість препаратів у переліку ліків, які закуповує держава через міжнародні організації для дітей і дорослих з онкозахворюваннями, зросла на 30-40%, у залежності від програми.

Поліпшення забезпечення ліками онкохворих – це результат спільної роботи МОЗ України, Уряду та міжнародних організацій, що реалізували ефективні закупівлі.