Про роботу з людьми, які живуть з ВІЛ

У третю неділю травня світ вшановуватиме пам’ять людей, які померли від СНІДу. 14 травня голова правління благодійного товариства “Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ / СНІД”у Кривому Розі Олександр Кріпак та лікар – менджер соціальної сфери Михайло Перловський розповіли про історію поширення ВІЛ-інфекції та боротьби з цим вірусом, зі стигмою та дискримінацією ВІЛ-інфікованих людей.


“Станом на 2017 рік у світі було зареєстовано 37 млн ВІЛ-інфікованих, – повідомив Михайло Перловський, – померло 1 млн людей. ВІЛ – це інфекція, яка піддається лікуванню. Є відповідна терапія. З початку епідемії в Україні зареєстровано біля 330 тис. випадків ВІЛ-інфекції, у Кривому Розі – 27 379 осіб. На сьогодні терапію отримують понад 6600 людей з ВІЛ. Смертність залишається серйозно. За перший квартал поточного року від ВІЛ-асоційованих захворювань померло 67 осіб. Щодня в Україні помирає 10 людей з ВІЛ. І це при тому, що маємо достатній потенціал для виявлення та лікування цієї інфекції”.

Терапія ВІЛ-інфекції є безкоштовною для пацієнтів. Маємо всі інструменти для зупинення епідемії. Це наше загальне завдання.

Перемогти інфекцію заважають безвідповідальне ставлення людей до свого здоров’я та відмови від лікування деяких пацієнтів з ВІЛ.

Один з напрямків діяльності БО “Мережа” – це виявлення за допомогою тестування людей, які живуть з ВІЛ.  Соціальні працівники цієї організації забезпечують соцальний супровід таких людей та допомагають сформувати у них прихильність до антиретровірусної терапії.

Для досягнення мети – настільки низького рівня вірусного навантаження, що його вже не можна виявити в крові, маємо стояти на таких трьох “китах”: своєчасному виявленні, соціальній підтримці та прихильності до антиретровірусній терапії (АРТ). сучасні препарати дають можливість людині з ВІЛ дожити до глибокої старості.

На первинному рівні надання медико-санітарної допомоги мають запропонувати людині з відповідними клінічними показниками пройти тестування на ВІЛ. Криворізькі амбулаторії забезпечені тестами у повнорму обсязі.

“Зараз в Україні переважає статевий шлях передачі ВІЛ, – з чотирьох випадків ВІЛ, три пацієнти отримали статевим шляхом. Ми всі знаходимось у зоні ризику, якщо займаємося сексом без презерватива навіть зі своїм постійним партнером”,- підкреслив Михайло Перловський.

Учасники розмови анонсували  заходи, які заплановані до Дня пам’яті померлих від СНІДу в Кривому Розі та закликали молодь знати свій ВІЛ-статус. Зараз це модно, популярно та не соромно.

.