Перевір родимку – збережи життя!

У Дніпропетровській області за минулий рік на меланому захворіло 270 людей. В цілому на кінець 2018 року на обліку перебуває 2134 пацієнта з меланомою, зареєстровано 112 летальних випадків.

Картинки по запросу День меланоми фотоМеланома – агресивне, смертельно небезпечне онкологічне захворювання шкіри. Ризик розвитку злоякісної форми меланоми залежить від індивідуальних особливостей організму людини, спадковості, способу життя. Захворювання частіше діагностують у людей зі світлою шкірою, блакитними очима, рудим чи білявим волоссям.

День діагностики меланоми – це всеукраїнський соціальний проект, що проводиться щорічно, починаючи з 2009 року в рамках пан’європейської програми «Євромеланома». За 10 років проведення проекту в Україні було оглянуто 379 360 громадян, серед яких було виявлено 1168 випадків меланоми та 3541 випадків раку шкіри.

Програма «Євромеланома» спрямована на підвищення рівня обізнаності населення про меланому – одну з найнебезпечніших злоякісних пухлин. Основні напрямки, за якими працює програма, це інформування суспільства про небезпеку родимки, що перероджується і спонукання медичних працівників до щорічних безкоштовних оглядів населення на предмет виявлення ранніх ознак захворювання.

Шкіра є природним бар’єром, вона захищає організм людини від впливу несприятливих професійних, екологічних факторів. Шкіра складається з клітин різного типу, кожен з яких може піддаватися трансформаціям. Існує три види злоякісних новоутворень шкіри: базаліома (базально-клітинний рак), сквамозно-клітинна карцинома (плоско клітинний рак), меланома.

Базаліома характеризується повільним розвитком, метастази з’являються досить рідко. Вона – найбільш поширена злоякісна пухлина епітелію, діагностується переважно у людей похилого віку. Локалізується на волосяній частині голови, обличчі.

Плоскоклітинний рак – злоякісна пухлина, виникає на будь-якій частині шкіри, слизової оболонки, має тенденцію до метастазування. Ця форма онкологічного захворювання частіше зустрічається у чоловіків.

Меланому виявляють набагато рідше, ніж інші форми раку шкіри, однак вона найбільш небезпечна, швидко дає метастази. Переважна більшість меланом коричневого чи чорного кольору, інколи пухлини мають синє, біле, червоне чи рожеве забарвлення.

Для запобігання розвитку меланоми у спекотні дні рекомендовано уникати тривалого перебування на сонці, особливо у період з 10 до 14 години. Необхідно носити закритий одяг, користуватися спеціальними засобами для захисту від випромінювання, відмовитися від відвідування солярію. Важливо захищати шкіру від хронічних травм, особливо в області папілом, родимок, вчасно лікувати захворювання шкіри.

Рання діагностика меланоми допомагає врятувати життя!
Якщо ви помітили підозріле новоутворення, потрібно звернутися до досвідченого лікаря-дерматолога або дерматоонколога якомога швидше!

Меланома виліковна, якщо діагноз встановлено на ранній стадії. Якщо не провести лікування своєчасно, пухлина стає агресивною, метастазує в інші органи і системи, що призводить до загибелі людини. Не дозволяйте зволіканням зменшити свої шанси на позитивний результат!

Золоті правила:
• Не ігноруйте новоутворення, сподіваючись, що воно зникне
• Не чекайте, щоб побачити, як воно розвивається
• Не займайтеся самолікуванням
• Не вважайте, що це нічого серйозного
• Не думайте, що це не є пріоритетним завданням, аби ним займатись
• Звертайтеся до лікаря!

Якщо ви помітили на шкірі підозрілі елементи, родимка змінила розмір, забарвлення чи почала лущитися, мокнути, необхідно звернутися до сімейного лікаря. Він направить на консультацію до спеціалізованих закладів. Як мінімум один раз на рік рекомендовано проходити профілактичне обстеження, це допоможе своєчасно виявити меланому, розпочати лікування, попередити ускладнення.