ВІЛ – інфекції серед населення

Сьогодні Україна продовжує займати одне з слідуючих місць серед країн Європи та Центральної Азії за рівнем поширеності ВІЛ – інфекції серед населення. Дніпропетровська область вносить свою сумну лепту до цієї статистики, входячи до регіонів України з високою захворюваністю на ВІЛ та смертністю від СНІДу.

Складна епідеміологічна ситуація склалася у нашому місті. З початку епідемії, станом на 01 липня 2019 року у місті Кривому Розі:

  • зареєстровано 27 585 осіб, у яких виявлені антитіла до ВІЛ (серед виявлених 15 336 осіб – чоловіки (55,6%), 12 249 – жінки (44,4%);

  • померли від захворювань, зумовлених СНІДом 3 985 осіб.

Лише за 1 півріччя 2019 року лабораторією Криворізького Центру профілактики та боротьби зі СНІДом зареєстровано 460 нових випадків інфікування вірусом імунодефіциту людини. У 1 півріччі 2019 року 183 мешканця міста померли від захворювань, обумовлених СНІДом.

Починаючи з 2016 року у місті домінує статевий шлях передачі ВІЛ: 2016 – 63,3%, 2017 – 62,9%, 2018 – 64,8%, 2019 – 66,9%.

Враховуючи перебіг захворювання (хвороба тривалий час не проявляє себе), низький рівень знань громади про ВІЛ/СНІД, страх пройти обстеження призводить до того, що багато ВІЛ – позитивних людей живуть не знаючи, що вони інфіковані. Значна частина громади і досі перебуває під впливом міфу, що ВІЛ – інфекція – це захворювання маргінальних груп населення і впевненості, що при виявленні антитіл до ВІЛ людина приречена на швидку смерть. Але сучасні досягнення науки дозволяють людині, хворій на СНІД

при прийомі специфічної терапії жити повноцінним життям, навіть народжувати здорових дітей та мати довгий термін життя.

З метою поширення обстеження населення на ВІЛ, відповідального ставлення осіб, у яких виявлено ВІЛ до свого здоров’я медиками лікувально-профілактичних закладів сумісно з громадськими організаціями проводиться значний обсяг робіт.

Впровадження у роботі лікувально-профілактичних закладів нових моделей тестування на ВІЛ з ініціативи медичних працівників та індексного тестування з організацією соціального супроводу осіб, у яких виявлено антитіла до ВІЛ для формування прихильності на лікування, наприклад через участь у проекті ACCESSPro: «Доступ спільнот до послуг з догляду та лікування ВІЛ через сучасні інформаційні системи та кращий зв’язок з послугами» реалізується БО «100% Життя» за підтримки Центру контролю та профілактики захворювань США в рамках Надзвичайного плану президента США з подолання ВІЛ/СНІДу (PEPFAR) вже призвело до певних позитивних результатів.

Станом на 01 квітня 2019 року 6 645 мешканців приймають високоактивну антиретровірусну терапію, яка допомагає їм зберегти повноцінне життя. За рік (04.2018-04.2019) кількість пацієнтів, які отримують специфічне лікування у м. Кривий Ріг збільшилось на 942.

На теперішній час мешканці нашого міста мають змогу пройти тестування на ВІЛ у сімейного лікаря.