Молоді люди та психічне здоров’я в мінливому світі

Підліткові роки та перші роки дорослого життя – це час життя, коли відбуваються багато змін, наприклад, зміна школи та початок навчання в університеті чи нова робота. Для багатьох це – захоплюючі часи. Проте юніцькі роки також можуть бути часом напруги та побоювань. У деяких випадках, якщо ці проблеми не визнаються і не корегуються належним чином, ці почуття можуть призвести до психічних захворювань.

Розширення використання онлайнових технологій, безсумнівно, приносить багато переваг, але також може призвести до додаткових тисків, оскільки зв’язок із віртуальними мережами в будь-який час доби зростає.

Багато українських підлітків живе в районах воєних дій. Молоді люди, які живуть у таких ситуаціях, особливо вразливі до психічних розладів та хвороб.

 

Половина всіх психічних захворювань починається з 14 років

Половина всіх психічних захворювань починається з 14 років, але більшість випадків залишаються непоміченими і нелікованими.

  • З точки зору тягаря захворювань серед підлітків депресія є третьою провідною причиною. 
  • Самогубство є другою провідною причиною смерті серед 15-29-річних.

Шкідливе вживання алкоголю та незаконних наркотиків серед підлітків є найважливішою проблемою і може призвести до ризикованої поведінки, такої як небезпечний секс або небезпечне водіння. Розлади їжі також викликають занепокоєння.

 

Зростає визнання важливості побудови психічної стійкості

На щастя, зростає визнання важливості допомагати молодим людям розвивати розумову стійкість, щоби впоратись із викликами сучасного світу. Зростає свідчення того, що заохочення та захист підліткового здоров’я приносить користь не лише здоров’ю підлітків, а й економіці та суспільству. Здорові молоді люди здатні робити більший внесок у робочу силу, їхні сім’ї та громади.

Попередження починається з кращого розуміння

Багато чого можна зробити для сприяння розвитку психічної стійкості з раннього віку, щоб запобігти психічним розладам та хворобам серед підлітків та молодих людей, а також управлінню та відновленню після психічних захворювань. Запобігання починається з усвідомлення та розуміння ознак раннього попередження та симптомів психічного захворювання. Батьки та вчителі можуть допомогти розвинути життєві навички дітей та підлітків, щоб допомогти їм подолати щоденні проблеми вдома та в школі. Психосоціальна підтримка має бути надана в школах та інших установах громади.  Працівники закладів охорони здоров’я навчаються, щоб вони могли виявити та управляти розладами психічного здоров’я.

Важливе значення має залучення соціального та освітнього секторів до інтегрованих, доказових програм для психічного здоров’я молоді. Ці програми спрямовані на підвищення обізнаності підлітків та молодих людей про способи догляду за їхнім психічним здоров’ям та допомогу одноліткам, батькам та вчителям, на підтримку їх друзів. Саме це є темою Всесвітнього дня психічного здоров’я цього року.

Довідково:

  • Близько чверті людей у світі страждають на  психічні чи неврологічні розлади впродовж життя.
  • Понад 1,6 мільйонів українців перебувають під наглядом лікарів-психіатрів та лікарів-наркологів.
  • Минулого року діагноз психічного розладу вперше встановлено 185 тисячам людей.

Насправді проблеми з психічним здоров’ям значно розповсюдженіші, адже через суспільну стигму люди вкрай неохоче звертаються до фахівців за допомогою.

Високий рівень надання послуг, сучасні доказові підходи до лікування і реабілітації, ефективні програми профілактики допоможуть подолати спотворене ставлення до психічного здоров’я в українському  суспільстві.