“Вусопад” в Україні

  • 8 тис. випадків раку простати на рік виявляють у чоловіків в Україні,
  • 3 тис. українських чоловіків помирає з таким діагнозом.
  • За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожен 6-й чоловік протягом свого життя хворіє однією з форм раку простати. Вчасне виявлення та правильне лікування призводить до перемоги над хворобою.

Щороку в листопаді відбувається акція Мовембер або “Вусопад”: чоловіки у всьому світі впродовж місяця відрощують вуса та роблять пожертви на інформування оточуючих про проблему раку простати.

Вусатий головний міський уролог Іван Білий розповів журналістам про успішну ініціативу “Вусатих братів” – лікарів-урологів із Австралії в 2003 році, яка дозволила торік за впродовж листопадової акції зібрати 67,5 млн. доларів на інформаційно-просвітниціьку роботу з профілактики раку серед чоловіків.

Рак простати – одне з найпоширеніших онкологічних захворювань у чоловіків.

Рак простати (ракова пухлина передміхурової залози, РПЗ) – це злоякісне новоутворення, що розвивається з епітелію передміхурової залози та вважається одним із найбільш поширених онкологічних захворювань серед чоловіків по усьому світі. За даними Всесвітньої організації здоров’я, рак простати входить в п’ятірку хвороб, які стають причиною смерті чоловіків у всьому світі.

  • Близько 80% раку простати діагностується у чоловіків у віці 65 років і старше, рідко – у чоловіків до 40 років.
  • Основні фактори ризику – вік і генетична схильність.
  • Ожиріння може збільшувати ризик розвитку раку передміхурової залози.

Як правило, ризик розвитку раку простати збільшується пропорційно до віку чоловіка. В групі ризику розвитку раку простати – чоловіки старшого та похилого віку, а також ті, у кого виявлена спадкова генетична схильність до цього захворювання, оскільки хтось із їхніх близьких родичів (батько чи брат) страждав від РПЗ.

Рак простати часто протікає безсимптомно.

Зазвичай ракова пухлина передміхурової залози росте повільно, а більшість чоловіків мають певні форми раку простати без жодних зовнішніх симптомів захворювання, і саме це ускладнює діагностику на ранніх стадіях.

Якщо виникають симптоми раку простати, то вони найчастіше проявляються:

  • різними розладами та порушеннями сечовипускання: слабкий або перерваний потік сечі, часте або прискорене сечовипускання (переважно вночі), важко почати сечовипускання, неповне спорожнення сечового міхура, біль або печіння під час сечовипускання;
  • кров’ю в сечі або спермі;
  • болем в спині, стегні або в тазу, що не зникає;
  • болісною еякуляцією.

При виявлені одного чи декількох симптомів раку простати негайно проконсультуйтесь зі своїм сімейним лікарем чи терапевтом. Зверніть увагу, що всі ці симптоми не завжди є проявами раку передміхурової залози, а можуть бути пов’язані й з іншими серйозними захворюваннями.

Оптимальна профілактика – регуляргі профілактичні обстеження

Проконсультуйтеся зі своїм лікарем (терапевтом чи сімейним лікарем) щодо необхідності онкологічного скринінгу – спеціального обстеження осіб, які не мають клінічних симптомів захворювання, з метою виявлення раку на більш ранній стадії. Ректальне пальцеве дослідження простати є обов’язковим обстеженням, під час якого можуть бути виявлені ущільнення простати, наявність яких виключає злоякісну пухлину. Одним із поширених видів медичних досліджень для діагностики раку передміхурової залози є аналіз крові для визначення рівня ПСА. Підвищення рівня ПСА може вказувати як на рак простати, так і на інші серйозні захворювання або порушення (наприклад, збільшення розміру передміхурової залози або наявність інфекції).