Оновлено перелік медичних протипоказань та застережень до Календаря профілактичних щеплень

26 листопада Міністерством юстиції зареєстрований наказ із оновленим переліком медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень.

Тепер протипокази для людей із можливою алергічною реакцією на компоненти вакцини класифіковані відповідно до можливих алергенів: яєчного білка, дріжджів, желатину, лактози та латексу.

Протипокази для людей із первинним імунодефіцитом були розділені за типами імунодефіциту. Окремо виділили рекомендації для вакцинування людей, які живуть поруч із людиною, яка має важку імуносупресію, імунодефіцит.

До прикладу, люди з імунодефіцитом повинні уникати підгузків малюка, якого вакцинували ротавірусною вакциною протягом чотирьох тижнів. Для людей із ВІЛ-інфекцією описали застереження для кожної вакцини.

Рекомендується робити щеплення вагітним або жінкам, які планують вагітність від грипу протягом сезону грипу. Немовлята, які контактують з вагітними, можуть бути щеплені ротавірусною вакциною так само, як інші малюки, котрі не мають таких контактів.

Окремо описане питання вакцинації у період лактації. Щеплення жінкам, які годують немовля, інактивованими вакцинами або вакцинами, що містять живий вірус, не впливає на безпеку жінки чи дитини, яка перебуває на грудному вигодовуванні.

Які є протипокази до профілактичних щеплень?

Абсолютні – це стани, при яких від щеплення людина може отримати більше негативних наслідків, ніж користі для здоров’я. Абсолютні протипокази можуть бути постійними чи тимчасовими.

Абсолютними протипоказами до профілактичних щеплень є порушення імунітету, анафілактичні реакції, тяжкі поствакцинальні реакції, гострі захворювання, неврологічні порушення тощо. Детальніше про протипокази до щеплень можна прочитати тут: https://bit.ly/2XVOCcd

Постійні протипокази мають пожиттєвий характер та, швидше за все, не будуть змінюватись.  Тимчасові – зникають з часом і мають тимчасовий характер лише в момент проведення щеплення.

Існують і застереження, так звана вакцинація з пересторогою. Тут остаточне рішення стосовно проведення процедури бере на себе лікар із урахуванням усіх ризиків та переваг для здоров’я пацієнта.