Тренінг для медичних сестер сімейної медицини та первинної медичної допомоги

Показники смертності та інвалідності від хронічних неінфекційних хвороб в Україні залишаються високими.

«Дуже важливо щоб саме медичні сестри розумілися на нових протоколах, на доказовій медицині, якісному менеджменті надання профілактичної допомоги, попередження та контролю за хронічними неінфекційними захворюваннями», – сказала проект-менеджер Ольга Пушина.

20-22 серпня в Кривому Розі проведено тренінг «Превентивний менеджмент хронічних неінфекційних захворювань» для медсестер центрів первинної медико-санітарної допомоги, розроблений в рамках проекту «Поліпшення якості медичної допомоги на первинній ланці». Цей проект виконує ГО «Здорова людина – здорове супільство» в Запорізькій, Дніпропетровській, Харківській областях за дорученням проекту GIZ GmbH «Підтримка українських територіальних громад до прийняття ВПО».

«Відтепер в Україні лікар і медсестра  – одна команда. Тож їхні протоколи та алгоритми надання медичної допомоги абсолютно однакові. Ваші медичні сестри мають у себе на руках усі ті алгоритми надання допомоги, що й європейські. Обладнання кабінету лікаря первинної допомоги та сімейної медицини в Кривому Розі абсолютно нічим не відрізняється від оснащення кабінету в Європі.  Тому чекаємо на відповідні результати», – сказала тренер – доктор медичних наук, доцент кафедри сімейної медицини факультету ПДО Запорізького державного медичного університету, член Європейської асоціації сімейних лікарів Ірина Волошина.

Медсестри з усіх семи центрів первинної медико-санітарної допомоги Кривого Рогу інтенсивно працювали цілими днями аби встигнути охопити всю насичену програму – 10 найважливіших напрямків профілактики хронічних неінфекційних захворювань:

  • Новий порядок надання медичної допомоги
  • Рекомендації для здорового способу життя
  • Вживання тютюну та алкоголю
  • Загальний серцево-судинний ризик
  • Вага та індекс маси тіла
  • Контроль артеріального тиску
  • Електрокардіограма
  • Діабет
  • Хронічне обструктивне захворювання легенів та астма
  • Онкоскринінг.

Учасники тренінгу вдосконалювали знання та навички проведення діагностики та лікування найпоширеніших хвороб, травм, отруєнь і патологічних станів, принципи динамічного спостереження за пацієнтами з хронічними захворюваннями, надання невідкладної медичної допомоги в разі розладу здоров’я, якщо він стався під час прийому пацієнта лікарем.

 

Багато уваги було приділено проведенню профілактичних втручань: вакцинації, проведенню епідеміологічних обстежень поодиноких випадків інфекційних хвороб, наданню консультативної допомоги, спрямованої на усунення або зменшення шкідливих звичок і ризикованої поведінки

та формування навичок здорового способу життя.

 

Первинна профілактика серцевих нападів і інсультів потребує від пацієнтів припинити вживання тютюну, мати регулярну фізичну активність 30 хвилин у день, скорочення споживання солі менше 5 г в день, споживати фрукти та овочі, принаймні в обсязі 400 г на день. Крім того, передбачається вживання аспірину, статинів та антигіпертензивних препаратів для людей, які не в змозі знизити кров’яний тиск за допомогою заходів, спрямованих на зміну способу життя.

 

Тренер нагадала стандарти динамічного спостереження за неускладненою вагітністю та (у разі

потреби) направлення до лікаря акушера-гінеколога закладу вторинної медичної допомоги, здійснення медичного спостереження за здоровою дитиною та надання окремих послуг паліативної допомоги пацієнтам усіх вікових категорій.

 

Учасники тренінгу обговорили взаємодію з соціальними службами для пацієнтів, соціальні умови життя, які впливають на здоров’я, та взаємодію із суб’єктами системи громадського здоров’я.

 

Високу ефективність тренінгу зумовило вдале поєднання мультимедійних презентацій, майстер-класів із розбору клінічних випадків і розвиток практичних навичок за принципом «рівний-рівному».  Це дозволило досягти мети заходу – отримання знань і набуття практичних навичок щодо превентивних інтервенцій найпоширеніших хронічних неінфекційних захворювань працівниками первинної ланки медичної допомоги Кривого Рогу.

Учаснику тренінгу висловили велике задоволення конкретністю розглянутого матеріалу та можливістю дізнатися відповіді на додаткові практичні питання.

По закінченню тренінгу Ірина Волошина висловила сподівання, що його учасники почули багато нового, й вони обов’язково впровадять це нове в свою роботу. Це збільшить тривалість і якість життя наших пацієнтів.