Щоб встигнути обрати свого лікаря

Щоб не бігти, аби встигнути обрати свого лікаря, подбайте про це заздалегідь. Для вибору лікаря потрібно зробити наступні кроки та знати деякі речі.

1. Визначитись з особою лікаря
Це може бути “дільничий” лікар, або будь-який інший, якому ви довіряєте, або той, якого порадили ваші знайомі.

2. Визначитись з потрібним закладом ПМД
Якщо більш важливим фактором, ніж особа медичного працівника, є певна лікарня, або зручна відстань до неї, то візьміть за основу вибору саме це.

Пам’ятайте, що:

– кожен пацієнт має право вільно обирати та змінювати свого лікаря незалежно від місця проживання чи реєстрації. Це право закріплено у Законі України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», а порядок вибору пацієнтом свого лікаря визначений наказом МОЗ України №503 “Про затвердження Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу”;
– обирати лікаря можна як в комунальному, так і в приватному медичному закладі, або серед лікарів-ФОП. Головна умова: наявність у закладів договора з НСЗУ та можливість у працюючих там лікарів укладати декларації з новими пацієнтами.

3. Як знайти потрібний заклад ПМД?
Якщо ви не знаєте, де розташовано найближчий до вас заклад ПМД, в якому можна обрати свого лікаря, то:

– зателефонуйте на безкоштовну лінію контакт-центру НСЗУ за номером 16-77;
– скористайтесь сайтом НСЗУ. В розділі “Е-дані” оберіть “Аналітичні панелі” та знайдіть дешборд “Електронна карта місць надання первинної медико-санітарної допомоги”. Саме тут знаходиться перелік всіх закладів надання первинної допомоги, які мають договір з НСЗУ та укладають декларації з пацієнтами. Обравши відповідний заклад, можна подивитись його розташування та контакти;
– запитайте сусідку.

4. Як дізнатись, до якого лікаря можна подати декларацію?
Щоб переконатись, що потрібний вам лікар може набирати нових пацієнтів, то:

– зателефонуйте до медичного закладу та запитайте в реєстратурі;
– скористайтесь дешбордом НСЗУ “Електронна карта місць надання первинної медико-санітарної допомоги”. На сторінці з картою у таблиці праворуч біля кожного прізвища лікаря містяться відповідні позначки щодо досягнутого ліміту декларацій.

5. Що потрібно для подання декларації?
Збираючись до лікарні, щоб подати декларацію, обов’язково візьміть з собою паспорт, код ІНН (оригінали документів) та мобільний телефон.
Зверніть увагу, що ідентифікація особи для укладання декларації відбувається за допомогою номеру телефона пацієнта, на який надходить смс-повідомлення. І саме на цей номер приходитиме смс-повідомлення з номером електронного рецепту на “Доступні ліки”. Тому в декларації зазначити потрібно саме той номер, який ви плануєте використовувати тривалий термін.
Зберігайте ваш примірник декларації. Це – юридичний документ.

6. Декларація на дитину
За дітей до 14 років декларацію з лікарем підписує один із батьків (присутність усієї сім’ї не є обов’язковою). Якщо дитині вже виповнилося 14 років і вона отримала паспорт, то підписати декларацію з вибраним лікарем вона може самостійно.

7. Чи можна змінити свого лікаря і яким чином?
З будь-яких причин ви можете змінити свого лікаря. Для цього просто оберіть іншого лікаря та завітайте до нього, щоб підписати нову декларацію. Попередня декларація анулюється автоматично.

Пам’ятайте, що декларація – це точка входу до отримання медичної допомоги безоплатно. В 2020 році пакет безоплатних послуг у межах Програми медичних гарантій буде розширено, щоб скористатись ним, необхідно мати декларацію з лікарем.

Ви користуєтесь. НСЗУ платить.