ГРВІ

Грип має певну сезонність і зустрічається найчастіше восени та взимку. Грип легко передається серед людей і є дуже небезпечним через свої ускладнення. Спалах грипу збігається з високою захворюваністю іншими ГРВІ – аденовірус, риновірус, коронавірус, респіраторно-синцітальний вірус. Серед людей поширена хибна думка, що нежить, підвищення температури тіла, болі у горлі – це грип. Насправді, ця хвороба має певну клінічну картину і відрізняється від інших застудних захворювань. Типова симптоматика грипу має дві важливі особливості.

Перша ознака грипу – це дуже виражений інтоксикаційний синдром. Тривалість інкубаційного періоду, коли у пацієнта вже відбулося зараження, але ще не має симптомів хвороби, коливається від 1-2 годин до 2 днів. Саме тому для захворювання характерний гострий початок з різким підвищенням температури тіла до 38-40℃ і вище.

Лихоманка у хворих на грип супроводжується ознобом, сильним головним болем з переважною локалізацією у лобовій частині та скронях, болем та слабкістю у м’язах та  суглобах, больовими відчуттями при рухах очима. Симптоми інтоксикації у пацієнтів настільки виражені, що пацієнтам важко навіть рухатися і встати з ліжка.

Друга особливість грипу – це запалення трахеї та бронхів. При цьому стані хворі скаржаться на відчуття дертя або дряпаючий біль за грудиною під час дихання. Подразнення запальним процесом кашльових рецепторів трахеї викликають у пацієнтів сильний, напружений сухий кашель, під час якого іноді можуть виникати носові кровотечі за рахунок ламкості дрібних судин. Поява під час кашлю мокротиння свідчить про запалення бронхів.

Закладеність носа, нежить, почервоніння слизової оболонки очей та біль у горлі також можуть спостерігаються при грипі, але ці симптоми, на відміну від інших застудних захворювань, не виступають на перший план. Температура при інших ГРВІ зазвичай підвищується до 38℃ і не супроводжується вираженою інтоксикацією, як при грипі.

Скільки тримається температура при грипі

Лихоманка при грипі відрізняється своїм гострим початком і відносно не довгою тривалістю. Це означає, що чим вищою була температура на початку захворювання, тим коротшою буде тривалість лихоманки.

В середньому, температура при грипі тримається від 2 до 5 днів і потім показники на термометрі нормалізуються. Якщо після зниження температури у хворого знову з’являється лихоманка – це може свідчити про приєднання бактеріальної інфекції і розвиток ускладнень або загострення хронічних захворювань пацієнта на тлі грипозної інфекції. У цьому випадку необхідно обов’язково звертатися до лікаря.

Як передається грип і скільки днів заразний

Основним джерелом грипу є хвора людина. Вірус концентрується у слизі носу та ротоглотки та під час кашлю або чханні він виділяється назовні на 3-3.5 метри, заражуючи при цьому оточуючих. Інфікування грипом можливо також через забруднені збудником предмети побуту.

Варто зазначити, що кількість вірусу, яка виділяється хворою людиною, відрізняється у різні періоди захворювання. Так в інкубаційний період виділення вірусу незначне, а інтенсивне зараження оточуючих відбувається під час розпалу інфекції. Хворі також залишаються небезпечними для людей у період одужання, коли температури вже немає, але симптоми трахеїту та бронхіту ще спостерігаються.

Тривалість періоду одужання, і як наслідок періоду можливого зараження людей, залежить від індивідуальних особливостей імунітету хворого. Особливо небезпечними для оточуючих в цьому випадку є діти, оскільки одужання в них триває довше за рахунок низької спроможності імунної системи протистояти збуднику.

Найбільшу епідеміологічну небезпеку становлять хворі на грип, у яких симптоми інтоксикації не дуже виражені. Такі пацієнти продовжують вести звичне життя, заражуючи при цьому велику кількість людей. Сприйнятливість людей до вірусу грипу дуже висока в усіх вікових категоріях, але найбільш часто захворюваність реєструється у дітей від 1 до 14 років та похилих людей з ослабленим імунітетом. Тривалість епідемії захворювання в середньому складає 3-6 тижнів.

Чим небезпечний грип

Основна небезпека грипу полягає у можливому виникненні ускладнень, які є загрозливими для життя хворого і потребують термінового звернення до лікарні. Ускладнення можуть бути спровоковані безпосередньо самим вірусом або приєднанням бактеріальної мікрофлори на тлі зниження імунітету. Найбільш часті ускладнення грипу:

  • геморагічний набряк легень з розвитком гострої дихальної недостатності;
  • набряк головного мозку;
  • гостра серцева недостатність;
  • міокардит;
  • запалення легень;
  • затяжний бронхіт;
  • гострий середній отит;
  • синусіти.

Після перенесеної інфекції імунітет пацієнта знижується, що може призвести до загострення хронічних захворювань. Через декілька днів після захворювання у деяких хворих розвивається постінфекційний астенічний синдром, який проявляється зниженням працездатності, слабкістю, дратівливістю, схильністю до депресії.